
SAD smanjile finansiranje USAID-a za više od 90 odsto
Sjedinjene Države su smanjile svoje višegodišnje ugovore o pomoći za 92 odsto, jer su imale za cilj oko 60 milijardi dolara uštede u razvojnim i prekookeanskim humanitarnim programima, saopštio je u sredu Stejt department.
Predsednik Donald Tramp potpisao je izvršnu naredbu prvog dana svog mandata, zahtevajući 90-dnevno zamrzavanje celokupne američke strane pomoći kako bi svojoj administraciji dao vremena da preispita potrošnju u inostranstvu, s ciljem da uništi programe koji nisu u skladu sa njegovom agendom „Amerika na prvom mestu“.
Savezni sudija dao je Trampovoj administraciji u utorak manje od dva dana da odmrzne svu pomoć nakon što je prethodni sudski nalog izdat skoro dve nedelje ranije, ignorisan.
Međutim, Trampova administracija podnela je hitnu peticiju Vrhovnom sudu SAD, koji je u sredu kasno izdao administrativni zastoj, pauzirajući nalog nižeg suda.
„Na kraju procesa koji je predvodilo rukovodstvo USAID-a, uključujući tranše koje je lično pregledao sekretar (Marko) Rubio, skoro 5.800 donacija sa preostalom vrednošću od 54 milijarde dolara identifikovano je za eliminaciju kao deo programa „Amerika na prvom mestu“ – smanjenje od 92 odsto“, rekao je portparol Stejt departmenta u saopštenju.
Revizija administracije je delimično bila usmerena na višegodišnje ugovore o stranoj pomoći koje je dodeljivala Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), pri čemu je tokom tog procesa većina ugovora otkazana.
Takođe je razmatrano više od 9.100 grantova koji uključuju stranu pomoć, u vrednosti od više od 15,9 milijardi dolara.
Nakon revizije, 4.100 grantova u vrednosti od skoro 4,4 milijarde dolara trebalo je da budu eliminisani, što je smanjenje od 28 odsto.
„Ova zdravorazumska eliminacija će omogućiti biroima, zajedno sa svojim službenicima za ugovaranje i grantove, da se fokusiraju na preostale programe, pronađu dodatnu efikasnost i prilagode naredne programe bliže prioritetima administracije „Amerika na prvom mestu“, navodi se u saopštenju Stejt departmenta.
USAID distribuira američku humanitarnu pomoć širom sveta, sa zdravstvenim i hitnim programima u oko 120 zemalja.
Programi koji nisu prekinuti uključivali su pomoć u hrani, medicinske tretmane za bolesti poput HIV-a i malarije, kao i podršku zemljama uključujući Haiti, Kubu, Venecuelu i Liban, između ostalih, rekao je portparol Stejt departmenta.
U sredu uveče, predsednik Vrhovnog suda SAD Džon Roberts izdao je administrativnu odgodu, koja Trampovoj administraciji daje privremenu odgodu da mora da odmrzne oko 2 milijarde dolara plaćanja za zaostalu stranu pomoć.
Odluka takođe daje sudu više vremena da razmotri stvar.
USAID, osnovan nakon predloga zakona koji je Kongres usvojio 1961. godine, imao je radnu snagu od više od 10.000 zaposlenih pre zamrzavanja, što je izazvalo šok i nevericu.
Tokom svoje predizborne kampanje, Tramp je obećao da će smanjiti troškove savezne vlade i birokratiju, zadatak koji je dodelio svom glavnom donatoru i bliskom savetniku Ilonu Masku, kao deo novoosnovanog Odeljenja za vladinu efikasnost (DOGE).
Epštajnova mračna tajna izlazi na videlo – Dokumenta koja „će vas razboleti“ 🇺🇸📃 https://t.co/PFbIsObcbH
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 27, 2025
Tramp je rekao da USAID „vode radikalni ludaci“, dok ju je Mask opisao kao „kriminalnu organizaciju“ koju treba zatvoriti.
Agencija je 23. februara objavila da otpušta 1.600 svojih zaposlenih u Sjedinjenim Državama i većinu preostalog osoblja stavlja na administrativno odsustvo.
Mask, najbogatija osoba na svetu, govorio je o kontroverznom DOGE programu na prvom sastanku Trampovog kabineta u sredu.
„Ako to ne uradimo, Amerika će bankrotirati“, rekao je tehnološki tajkun članovima kabineta, dodajući da je „primio mnogo uvreda i da je dobijao mnogo pretnji smrću“.
Jedna trećina njegovog osoblja DOGE-a dala je ostavku u znak protesta u utorak nakon što je poslao masovnu e-poštu za dva miliona radnika savezne vlade, naređujući im da opravdaju svoj rad ili rizikuju da budu otpušteni.
Američki mediji javili su da su neki članovi kabineta izrazili frustraciju zbog mejlova DOGE-a, ali je Tramp na sastanku vlade insistirao da je njegov tim „oduševljen“ Maskom.
Tramp je u sredu takođe potpisao izvršnu naredbu kojom se proširuju ovlašćenja DOGE-a da revidira federalnu potrošnju na ugovore, grantove i zajmove.
U naredbi se navodi da „započinje transformaciju u federalnoj potrošnji“ i poziva na brojne promene, uključujući „zamrzavanje kreditne kartice“.
„U maksimalnoj meri dozvoljenoj zakonom, sve kreditne kartice koje drže zaposleni u agenciji će se tretirati kao zamrznute 30 dana od datuma ove naredbe.
Zamrzavanje se ne odnosi na osoblje u kritičnim službama kao što su „pomoć u slučaju katastrofe ili reagovanje na prirodne katastrofe“.