SAD: Smrtonosna malarija prvi put registrovana posle 20 godina nakon puštanja genetski modifikovanih komaraca Bila Gejtsa
Smrtonosna epidemija malarije pogodila je Sjedinjene Države prvi put u više od dvadeset godina, nakon uvođenja kontroverznog projekta Bila Gejtsa sa GM komaracima.
Pet novih slučajeva malarije – jedan u Teksasu i četiri na Floridi – izazivaju uzbunu kod zdravstvenih zvaničnika jer su lokalne zaraze, što znači da je komarac u SAD bio nosilac parazita.
To se nije dogodilo od 2003. u okrugu Palm Bič na Floridi, navodi CDC.
„Uvek je zabrinjavajuće što imate lokalni prenos u nekom području“, rekla je za Voks Estel Martin, entomolog sa Univerziteta Florida.
Nypost.com izveštava: Malarija se širi kada osobu koja nosi parazit ugrize komarac. Parazit se razvija unutar komarca, koji zatim ujede drugu osobu – ili nekoliko drugih ljudi, zarazivši ih parazitom.
Ali ljudi sa parazitom u krvi nemaju uvek simptome, što olakšava širenje bolesti kada je asimptomatska osoba ugrizena.
Simptomi malarije uključuju groznicu, drhtavicu, glavobolju, bolove u mišićima, mučninu, povraćanje, dijareju i umor, prema CDC-u.
Ako se ne leči blagovremeno, infekcija može izazvati žuticu, anemiju, otkazivanje bubrega, napade, mentalnu konfuziju, komu i smrt.
👉 MK- Ultra! Novi dokumenti povezuju CIA-u sa medicinskom torturom indijanaca i crnaca https://t.co/sHnFTrnJGb
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 29, 2023
Malarija se može lečiti kada se dijagnostikuje dovoljno rano, a postoji i vakcina.
Komarci zaraženi malarijom pronađeni su u močvarnom području okruga Sarasota, gde su se dogodila sva četiri slučaja na Floridi. Lokalni zvaničnici su zatim primenili insekticide koji ubijaju odrasle i mlade oblike komaraca.
„Uspeli smo da se uverimo da je populacija komaraca u toj oblasti izuzetno niska“, napisao je Vejd Brenan, menadžer za komarce okruga Sarasota, Voksu u e-poruci.
Slučaj u Teksasu dogodio se u okrugu Kameron u južnom Teksasu, duž granice između Teksasa i Meksika.
Pet nedavnih slučajeva takođe je moglo biti uzrokovano putovanjem u drugu zemlju čoveka koji je bolest preneo nazad u SAD, gde ga je ugrizao komarac koji je kasnije ugrizao jednog od lokalnih pojedinaca.
„Znamo generalno da klima može biti jedan od mnogih faktora koji mogu uticati na bolesti koje se prenose vektorima“, napisao je portparol CDC-a Voksu u e-poruci, ali bi migracija mogla biti verovatniji krivac.
„Danas, globalna putovanja i trgovina omogućavaju da se bolesti koje se prenose vektorima premeštaju širom sveta i prenose ih lokalni komarci ili krpelji“, objasnio je portparol, „posebno na mestima gde su te bolesti nekada bile uobičajene“.
Nulta Tačka/NYPost