SAD špijuniraju Zelenskog: Evo šta je do sada poznato iz procurelih obaveštajnih dosijea
Visoko poverljivi dokumenti Pentagona koji su procureli na internet poslednjih nedelja, a koje su New York Times i drugi počeli da potvrđuju i da izveštavaju o njima da su autentični tek u poslednjih nekoliko dana, sadrže neka sramotna otkrića. Ovo je nateralo DOJ i američke obaveštajne službenike da se bore da otkriju izvor curenja.
CNN je u ponedeljak potvrdio na osnovu jednog od dokumenata koji se pojavio na mreži da su SAD špijunirale ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog – što je otkriće koje je izazvalo „duboko frustriranje” zvaničnika u Kijevu.
„Jedan dokument otkriva da su SAD špijunirale Zelenskog“, prenosi CNN. „To nije iznenađujuće, rekao je izvor blizak Zelenskom, ali ukrajinski zvaničnici su duboko frustrirani zbog curenja informacija“.
Dokument američke obaveštajne službe sugeriše da su američki zvaničnici bili zabrinuti zbog mogućeg donošenja odluke Zelenskog o udaru duboko u rusku teritoriju, što bi eskaliralo rat i potencijalno dovelo Rusiju i NATO u direktne sukobe:
U izveštaju američkih obaveštajnih službi kaže se da je Zelenski krajem februara „predložio udar na ruske lokacije u Rostovskoj oblasti“ koristeći bespilotne letelice, pošto Ukrajina nema oružje dugog dometa sposobno da dosegne toliko daleko.
Leaked document has a legend of US/NATO special forces in Ukraine pic.twitter.com/Po0pRJ6gMx
— Michael Tracey (@mtracey) April 7, 2023
Dodatna mogućnost je da bi američka obaveštajna zajednica mogla da nadgleda kancelariju ukrajinskog predsedništva u sklopu napora da se nadgleda i uzme u obzir kako se koriste desetine milijardi pomoći poslate Kijevu.
Vašington post navodi da su „mnogi dokumenti izgleda pripremljeni tokom zime za generala Marka A. Milija, predsednika Združenih generalštabova i druge visoke vojne zvaničnike, ali su bili dostupni i drugom američkom osoblju i zaposlenima po ugovoru sa potrebnim bezbednosnim dozvolama“.
Evo još 14 velikih otkrića sadržanih u procurelim dokumentima na osnovu različitih medijskih izvora:
- Lokacije CIA-e za regrutovanje gde su fokusirani su na ljudske agente koji imaju pristup razgovorima svetskih lidera iza zatvorenih vrata
- Ruska grupa Vagner pokušala je da nabavi oružje od članice NATO-a: Turske. Takođe, neki od internih budućih planova Vagnera su očigledno poznati američkim obaveštajnim službama
- Detalji osetljive satelitske tehnologije koja se koristi za praćenje ruskih snaga, odnosno „video vremenske serije LAPIS“ – opisan kao napredni satelitski sistem, koji je do sada bio strogo čuvana tajna
- Procene ukrajinskog ratišta koje je pripremio Pentagon
- Gardijan: „Jedan slajd sugeriše da je mali kontingent od manje od stotinu pripadnika specijalnih operacija članica NATO Francuske, Amerike, Britanije i Letonije već aktivan u Ukrajini“.
- Opisi aktivnosti prikupljanja obaveštajnih podataka od strane CIA, NSA, Odbrambene obaveštajne agencije, agencija za sprovođenje zakona i Nacionalne izviđačke kancelarije (NRO)
- U jednom pregledu situacije na bojnom polju u Donbasu od 23. februara predviđa se „oštra kampanja iscrpljivanja“ od strane Rusije koja „verovatno ide ka zastoju, osujećujući cilj Moskve da zauzme ceo region 2023. godine“.
- WaPo: „Američka obaveštajna zajednica je toliko duboko prodrla u rusku vojsku i njene komandante da može unapred da upozori Ukrajinu na napade i pouzdano proceni snage i slabosti ruskih snaga“.
- WaPo: „Jedna stranica u zbirci koja je procurila otkriva da je američka obaveštajna zajednica znala da je rusko Ministarstvo odbrane prenelo planove za napad na položaje ukrajinskih trupa na dve lokacije za određeni datum u februaru i da ruski vojni planeri pripremaju udare na desetak energetskih objekata i jednak broj mostova u Ukrajini“.
- WaPo: Rezime analize iz CIA-ine World Intelligence Review, dnevne publikacije za visoke kreatore politike, kaže da će Peking verovatno posmatrati napade Ukrajine duboko unutar ruske teritorije kao „priliku da se NATO postavi kao agresor“ i da bi Kina mogla povećati svoju podršku Rusiji ako smatra da su napadi „značajni“.
Snažna ukrajinska protivvazdušna odbrana iz sovjetskog doba – koja je do sada svela na minimum učešće ruskih aviona – mogla bi ostati bez municije u narednih nekoliko nedelja. - Navodno ažuriranje obaveštajnih podataka CIA — tvrdi da je izraelski Mosad podržao proteste protiv šeme reforme Vrhovnog suda premijera Netanjahua.
- U jednom izveštaju se kaže da interne diskusije pokazuju da su južnokorejski zvaničnici oprezni prema zahtevima za predaju artiljerijskih granata Sjedinjenim Državama kako bi se popunile američke zalihe, iz zabrinutosti da će završiti u Ukrajini.
- Drugi izveštaj kaže da je ukrajinska protivvazdušna odbrana u opasnosti ako je ne pojačaju zapadni saveznici
U međuvremenu, sve veća širina tema nagoveštava da je za to odgovoran američki izvor. To se naziva „noćnom morom za pet očiju“ – i moglo bi da šteti odnosima razmene obaveštajnih podataka između SAD i njihovih partnerskih zemalja.
👉 THCF u podcastu Mario Zna: Razgovor o iskušenjima, uspehu i društvenim podelama (UŽIVO) https://t.co/BAOpUtnQ5c
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 11, 2023
Otkriće bi se takođe moglo pokazati sramotnim za Rusiju jer se bavi tvrdnjama da su američke obaveštajne službe duboko prodrle u neke ključne oblasti vlasti, kao što je Ministarstvo odbrane.
„Fokus je sada na tome da je ovo američko curenje informacija, jer su mnogi dokumenti bili samo u rukama SAD“, rekao je bivši zvaničnik Pentagona Majkl Malroj za Rojters. Za razliku od elektronskih preuzimanja, čini se da je većina ili sva ova curenja su u obliku fotografija papirnih dokumenata.