SAD: Ukrajina ne bi trebalo da očekuje da će postati članica NATO-a
Ukrajina ne bi trebalo da očekuje da će postati članica NATO-a na ključnom samitu bloka kasnije ove godine, rekao je visoki zvaničnik američkog Stejt departmenta.
U intervjuu ukrajinskom dnevniku u petak, portparol Danijel Čisek je tvrdio da vojni blok predvođen SAD, koji ovog aprila slavi 75. godišnjicu postojanja, „postaje jači“.
On je posebno ukazao na nedavno pristupanje Finske alijansi, kao i na napredak Švedske u tome. Dve nordijske zemlje raskinule su sa svojom višedecenijskom politikom neutralnosti 2022. nakon početka sukoba u Ukrajini.
Čisek je takođe podsetio da su lideri zemalja NATO-a prošle godine potvrdili da je budućnost Ukrajine u bloku. Međutim, zvaničnik je primetio da iako alijansa razume želju Kijeva da postane punopravni član „što je pre moguće“, pitanje pristupanja neće biti na dnevnom redu u julu 2024. kada se lideri NATO sastanu na sastanku u Vašingtonu.
„Da budem iskren, ovo se ne očekuje na samitu NATO ove godine… verovatno [će biti] posle rata“, rekao je on.
NATO je prvi put objavio da će se Ukrajina pridružiti 2008. Nakon puča u Kijevu 2014. koji je podržao Zapad, Ukrajina je pojačala angažman sa alijansom, upisujući članstvo u svoj ustav kao strateški cilj. U jesen 2022. zvanično je podnela zahtev za ulazak u NATO nakon što su četiri njena bivša regiona velikom većinom glasala da postanu deo Rusije.
Moskva je u više navrata protestovala protiv, kako naziva, puzećeg širenja NATO-a prema njenim granicama od raspada Sovjetskog Saveza, a predsednik Vladimir Putin je naveo nastojanje Ukrajine da se pridruži kao jedan od ključnih razloga za rusku vojnu operaciju.
Uprkos ponovljenim molbama Kijeva da bude primljen u blok, zvaničnici NATO-a su se uzdržali od postavljanja tačnog roka. Generalni sekretar Jens Stoltenberg rekao je prošle godine da to pitanje neće biti na stolu dok se sukob ne završi.
Pored toga, Forin Polisi je prošlog meseca izvestio da se SAD i Nemačka opiru pozivima drugih saveznika da prihvate Ukrajinu, strahujući da bi to moglo da izazove veliku eskalaciju sa Rusijom. Dve nacije navodno veruju da bi Zapad trebalo da se fokusira na obezbeđivanje oružja, što je politika koju Moskva dosledno osuđuje.