
SAD uvode zabranu viza i zelenih karata zbog objava na društvenim mrežama
Službe za imigraciju saopštile su u sredu da će pregledati društvene mreže i uskratiti vize ili dozvole za boravak onima koji objavljuju sadržaj koji administracija predsednika Donalda Trampa smatra antisemitskim. Objave koje se definišu kao antisemitske uključuju aktivnosti na društvenim mrežama koje podržavaju militantne grupe koje su SAD označile kao terorističke, poput Hamasa, libanskog Hezbollaha i jemenskih Huta.
Ovaj potez dolazi nakon što je administracija Trampa kontroverzno poništila vize studentima unutar Sjedinjenih Američkih Država, uprkos Prvom amandmanu Ustava koji garantuje slobodu govora.
Istina je izašla – Ovo je borba koja menja sve | Jelena Pavlović | Mario Zna, 324 Uživo
Sekretar za unutrašnju bezbednost, Kristi Noem, “jasno je stavio do znanja da svako ko misli da može doći u Ameriku i sakriti se iza Prvog amandmana kako bi podržao antisemitsko nasilje i terorizam — neka još jednom razmisli. Niste dobrodošli ovde,” izjavila je portparolka Ministarstva za unutrašnju bezbednost, Triša Maklaflin, u saopštenju.
U saopštenju je takođe navedeno da će Američka služba za imigraciju i naturalizaciju “razmatrati sadržaj na društvenim mrežama koji ukazuje na to da stranac podržava, promoviše ili se protivi antisemitskom terorizmu, terorističkim organizacijama ili drugim antisemitskim aktivnostima kao negativan faktor” pri određivanju imigracionih beneficija.
Ova politika stupa na snagu odmah i primenjivaće se na studentske vize i zahteve za zelene karte za trajni boravak u Sjedinjenim Državama.
Sekretar za spoljne poslove, Marko Rubio, rekao je krajem prošlog meseca da je oduzeo vize za oko 300 osoba i da to čini na dnevnom nivou.
Kriminalizacija hrišćanstva? Britanija uvodi zatvor za javnu molitvu i propovedanje – verske slobode pod znakom pitanja 🇬🇧 ✝️https://t.co/gIjcfM12DS
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) April 5, 2025
Rubio je izjavio da strani državljani nemaju ista prava kao Amerikanci i da je njegovo pravo, a ne na sudijama, da odobrava ili odbija vize.
Nekoliko ljudi kojima su oduzete vize tvrdi da nikada nisu izražavali mržnju prema Jevrejima, a neki su rekli da su bili ciljani jer su se našli na protestima.
Najistaknutiji slučaj deportacije je Mahmud Khalila, koji je predvodio proteste na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku. On je takođe prebačen u Luizijanu pred postupak deportacije, uprkos tome što je bio stalni rezident SAD-a.
Administracija Trampa je takođe oduzela milione dolara u saveznoj pomoći vodećim univerzitetima, saopštivši da nisu adekvatno reagovali na antisemitizam tokom protesta koji su izbili zbog rata u Gazi.