Sastanak G20 u Brazilu – Glavna tema: Ubijanje slobode govora kroz masovnu cenzuru
Pogrešno vreme, pogrešno mesto, pogrešna grupa – ili suprotno, zavisno od vašeg gledišta. Ali ministri G20 sastali su se u Brazilu prošle nedelje dok zemlja testira svoju demokratiju i zakone u eskalirajućem „ratu“ s X-om Ilona Maska.
Nije dugo trebalo G20 da pokaže na kojoj je strani u sukobu između vlade posvećene internet cenzuri i potrebe za kontrolom političkih i medijskih narativa, i velike društvene platforme koja se pozicionirala kao poslušan provodilac cenzure, takođe u ime različitih vlada, smenjena od strane svojih kolega.
UŽIVO! VEČERAS OD 20h! OVO SE NE PROPUŠTA – NOVA EPIZODA PODKASTA MARIO ZNA
Ministri G20, koji su se krajem prošle nedelje sastali u Maseiju, na severu Brazila, nisu bili sasvim jasni (da li više iko jasno govori? Što više, to manje, kako se kaže).
Ali znakovi jasno ukazuju na oluju: izjava objavljena u petak govori o „dezinformacijama“, „AI“ (veštačkoj inteligenciji) i razvoju novih propisa u ovoj oblasti, te „odgovornosti“ digitalnih platformi.
Čak se govori o potrebi da se internet platforme „usklađuju sa relevantnim politikama i primenjivim pravnim okvirom“.
Da li je ovo napisala brazilska vlada ili G20, neki bi se mogli polu-zabavljeni zapitati? Međutim, priča nije zabavna – jedan od ustrajnih argumenata X-a je da naizgled stalni zahtevi za cenzuru zapravo krše brazilski ustav i važeći zakon.
Dakle, ova tačka u izjavi G20 ne samo da zvuči kao da je organizacija u skladu s Brazilom – i drugim autokratskim vladama – već i kao da pokazuje popriličnu količinu licemerja.
Nije bez razloga što su brazilske vlasti zadovoljne ovakvim razvojem događaja.
Sekretar predsedništva za digitalnu politiku Žoao Brant je u izjavama za telekomunikacione usluge naglasio da bi ovaj trenutak mogao biti od velike važnosti.
„Ovo je prvi put u istoriji G20 da je grupa priznala problem dezinformacija i pozvala na transparentnost i odgovornost digitalnih platformi“, rekao je Brant, prenosi AP.
Ima još: zemlje G20 su usvojile „smernice“ za razvoj „AI“, koje takođe redovno kruže vladama i institucijama sklonom online cenzuri.
To je gotovo kao da su pronašli način da osiguraju da se cenzura nastavi i postane još jača u budućoj eri veštačke inteligencije.
Za one koji ne znaju, zemlje G20 su: Argentina, Australija, Brazil, Kanada, Kina, Francuska, Nemačka, Indija, Indonezija, Italija, Japan, Meksiko, Rusija, Saudijska Arabija, Južna Afrika, Južna Koreja, Turska, Ujedinjeno Kraljevstvo i naravno nezaobilazne Sjedinjene Američke Države.