Sastanak MMF-a: Digitalna valuta bi trebalo da bude vezana za digitalni ID kako bi „doveli društvo u nove ravnoteže“
Vlade i finansijske institucije se sve više zagrevaju za ideju uvođenja digitalnih valuta Centralne banke (CBDC) – digitalnih tokena centralnih banaka, vezanih za fiat novac neke zemlje, a kontrolisane i podržane od strane vlasti na način na koji nikada ne bi mogli da izdaju drugi novac koji izdaju.
To se može mnogo dopasti ako ste banke i vlade, ali protivnici CBDC-a stalno upozoravaju da se isto ne odnosi na obične građane, čiju privatnost, sigurnost ličnih podataka i pravo vlasništvo nad njihovom imovinom možda bolje opslužuju decentralizovana rešenja.
I dok su ove debate u toku, ideja o uparivanju CBDC-a i digitalnih ID-ova, i ako je potrebno, njihovo nametanje nevoljnoj populaciji, je nešto što sada žele i centralni bankari, što je dokazano tokom Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) 2022./Godišnji sastanci Grupe Svetske banke (GSB).
Sesilija Skingsli, šef Inovacionog centra u Banci za međunarodna poravnanja (BIS), složila se sa drugim govornicima koji su rekli da uvođenje CBDC-a nije „univerzalno rešenje“ i da bi umesto toga trebalo da ide zajedno sa digitalnim ličnim dokumentima, „u paketu“.
Skingsli je ovo uokvirila kao potrebu za unapređenjem „digitalne pismenosti“ gde bi zaključavanje osetljivih podataka ljudi u digitalni ID trebalo da bude na prvom mestu.
Čitav proces digitalizacije, ali i složenija i dalekosežnija digitalizacija svega, koja bi na kraju rezultirala „digitalnim društvom“ nije bez problema, a Skinsli je na kraju rekla da taj proces podiže „mnogo pitanja o privatnosti podataka”.
Ali, Skingsli je takođe rekla da je to nešto o čemu bi političari trebalo da odluče.
„Ovo nije uloga za mene kao centralnog bankara, ali imate mogućnost da zapravo izaberete koliko digitalnih otisaka želite da ostavite, mislim da je to dobra polazna tačka“, rekla je šef BIS Innovation Hub-a u vezi sa zabrinutošću za privatnost u vezi sa digitalnim novcem i drugim srodnim pitanjima.
I dok to zvuči kao da Skinsli favorizuje omogućavanje građanima nekog izbora, njene druge izjave tokom panela sugerišu da je „guranje društva“ u željenom pravcu takođe dobra ideja.
NOVI INTERVJU! PETAK 16h! OVO SE NE PROPUTŠA
A takvo ponašanje centralnih vlasti bila bi „hrabrost“ koju je Skinsli uporedila sa društvom koje se mora gurnuti u usvajanje korišćenja električne energije ili kanalizacionih sistema u prošlosti.
„Mislim da ovde treba da budemo malo hrabri u smislu da ne treba da smetamo privatnom sektoru, ali mislim da ponekad u istoriji morate da gurnete društvo u nove ravnoteže“, rekla je bankarka, dodajući: „Prethodnici su to radili kada je u pitanju uvođenje struje, kanalizacije i slično. Ogromno povećanje blagostanja. Sada želimo da to ponovo uradimo novcem, a bilo bi dobro i za banke kada društvo krene svojim putem.