Saudijska Arabija postala najveći kupac ruskog mazuta
Saudijska Arabija je u novembru bila vodeći kupac ruskog morskog mazuta i vakuum gasoil-a (VGO), pokazuju podaci LSEG-a. Prema proračunima Rojtersa zasnovanim na podacima LSEG-a, izvoz ruskog mazuta i VGO-a porastao je 6% na mesečnom nivou u novembru na oko 4,26 miliona metričkih tona. Azijske zemlje postale su najveći kupci ruskog mazuta i VGO od kada je Evropska unija uvela potpuni embargo na ruske naftne derivate u februaru 2023.
Indija više nije najveći kupac ruske nafte. Prema Centru za istraživanje energije i čistog vazduha (CREA), indijski uvoz ruske nafte pao je za ogromnih 55% u novembru – najniža cifra od juna 2022. – uprkos tome što Rusija nastavlja da prodaje svoju naftu sa popustom.
Indija u poslednje vreme pokušava da diverzifikuje svoje snabdevanje naftom: prošlog meseca, indijski premijer Narendra Modi rekao je tokom posete Gvajani da njegova vlada tu južnoameričku zemlju smatra ključnom za energetsku bezbednost Indije.
Modi je na posebnoj sednici parlamenta rekao da Gvajanu vidi kao važan izvor energije i da će ohrabriti velika indijska preduzeća da ulažu u zemlju.
Poljska preti hapšenjem Netanjahua u Aušvicu: MKS izdao nalog za hapšenje izraelskog premijera https://t.co/AhWo5QANqq
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 23, 2024
Gvajana nije odmah ispunila Modijevu želju, a indijski ministar spoljnih poslova Jaideep Mazumdar rekao je da će se razgovori nastaviti i da bi takav dogovor obezbedio „veću predvidljivost“.
Gvajanski ministar prirodnih resursa Vikram Barat rekao je novinarima da je Gvajana spremna da isporuči Indiji velike količine sirove nafte, ako Ekson Mobil, glavni operater u proizvodnji nafte na moru Gvajane, pristane na takav aranžman.
„Znamo da Exxon mora da izvrši neke promene u svom rasporedu i logistici, jer oni preferiraju veoma velika plovila koja mogu da prime dva miliona barela uglavnom zbog udaljenosti i cene“, rekao je Bharrat.
U međuvremenu, CREA procenjuje da je došlo do povećanja popusta na sirovu naftu marke Urals za 17% na mesečnom nivou na prosečnih 6,01 dolara po barelu u poređenju sa sirovom naftom Brent.