SAUDIJSKI MINISTAR ZA NAFTU KAŽE DA BI GLOBALNA PROIZVODNJA CRNOG ZLATA MOGLA PASTI ZA 30% OVE DECENIJE
(Blumberg) — Saudijska Arabija je saopštila da bi globalna proizvodnja nafte mogla pasti za 30 odsto do kraja decenije zbog pada investicija u fosilna goriva.
„Idemo ka fazi koja bi mogla biti opasna ako nema dovoljno potrošnje na energiju“, rekao je ministar za naftu Abdulaziz bin Salman u Rijadu. Rezultat bi mogao biti “energetska kriza”, rekao je on.
Ministar je rekao da bi dnevna proizvodnja nafte mogla pasti za 30 miliona barela do 2030. On je pozvao energetske kompanije i investitore da ignorišu „zastrašujuće poruke“ o nafti i gasu.
Komentari princa Abdulaziza usledili su ubrzo nakon što je saudijski ministar finansija uputio slično upozorenje.
Njihovi stavovi se razlikuju od onoga što većina klimatskih aktivista kaže da je neophodno da bi se usporilo zagrevanje planete. Međunarodna agencija za energetiku, koja savetuje bogate zemlje, pozvala je na prestanak novih ulaganja u fosilna goriva ako svet želi da neutrališe emisije ugljenika do 2050. godine.
Saudijska Arabija, najveći svetski izvoznik nafte, jedna je od retkih zemalja koje još uvek troše milijarde dolara na povećanje proizvodnje. Pokušava da poveća svoj kapacitet na 13 miliona barela dnevno sa 12 miliona do 2027.
Globalna potrošnja na projekte nafte i gasa pala je za 30% na 309 milijardi dolara u 2020. i tek se neznatno oporavila ove godine, prema istraživačkom centru Međunarodnog energetskog foruma sa sedištem u Rijadu.