Šef Japanskog tima za borbu protiv koronavirusa uputio vladi savet da tretira COVID poput gripa
Šigeru Omi, koji predvodi vladin panel za koronavirus, i 17 drugih medicinskih i ekonomskih stručnjaka u utorak su pozvali vladu da tretira koronavirus kao nešto slično sezonskom gripu, kako bi se ublažio pritisak na bolnice i javno zdravlje.
U predlogu na 19 stranica, stručnjaci su takođe pozvali vladu da usvoji fleksibilan pristup COVID-u 19 koji bi sprečio da zdravstveni sistem bude preopterećen, tako što više neće identifikovati bliske kontakte i da treba dozvoliti opštim klinikama da leče pacijente.
„Nega u medicinskim ustanovama i javnim zdravstvenim centrima je blizu kolapsa“, rekao je Omi na konferenciji za novinare u Japanskom nacionalnom pres klubu u Tokiju. „Razgovarali smo o ovoj temi više od mesec dana“.
Prema predlogu, osnovni tok lečenja pacijenata obolelih od COVID-19 prema zakonu više ne bi uključivao hospitalizaciju, čak i ako su kreveti dostupni, iako se već neko vreme odobravaju izuzeci za lakše bolesnike. Od zaraženih ne bi se tražilo da ostanu kod kuće, već bi to učinili dobrovoljno u skladu sa zdravim razumom.
„Važno je za svaku osobu da aktivno preduzme mere za smanjenje rizika od infekcije“, rekao je Hideaki Anan, zamenik načelnika gradske bolnice Fudžisava u prefekturi Kanagava.
Sezonski grip je bolest klase V, a stavljanje COVID-19 na ekvivalentan nivo značilo bi da medicinski troškovi za pacijente sa COVID-19 ne bi bili u potpunosti pokriveni javnim novcem. Međutim, u predlogu se navodi da medicinski troškovi za teško bolesne pacijente i skupe tretmane treba da budu plaćeni iz javnih sredstava.
U nedelju je premijer Fumio Kišida rekao da, iako ne razmišlja o snižavanju klasifikacije dok se virus širi, razmotriće to kasnije nakon konsultacija sa stručnjacima.
U Japanu, zarazne bolesti se svrstavaju u klasu od I do V ili u jednu od tri druge kategorije koje omogućavaju snažnije reagovanje. Ebola i kuga spadaju u klasu I — najozbiljniju — zbog koje opštine mogu da zahtevaju hospitalizaciju pacijenata i da se uzdrže od odlaska na posao u određenom vremenskom periodu.
Bolesti pod klasom II uključuju tuberkulozu, dok je kolera III klasa, a žuta groznica IV.
U međuvremenu, COVID-19 pripada jednoj od tri kategorije izvan klasa I do V — „novi grip i druge bolesti“. Smatra se da su opasni kao bolest klase II, ali kategorija dozvoljava stroge protivmere ekvivalentne klasi I.
Pošto je korona virus pod jakom kategorijom, sve bolnice i klinike su u obavezi da prijave svaki slučaj svojim lokalnim zdravstvenim centrima, što može oduzeti mnogo vremena za bolničko osoblje i osoblje domova zdravlja. Ali ako se spusti na klasu V ili ekvivalent, samo određene bolnice su obavezne da prijave slučajeve.
U predlogu se navodi da vlada treba da smisli novi sistem nadzora za virus s obzirom da većina ljudi zaraženih varijantom omikron pati samo od blagih simptoma.
Trenutna klasifikacija takođe znači da samo određene bolnice i klinike mogu da leče pacijente, što je dovelo do toga da zdravstveni sistem ponekad postaje preopterećen.
Slična mišljenja su izneli i guverneri. Prošle nedelje, tokom sastanka guvernera prefektura, guverner Kanagave Iuji Kuroiva pozvao je centralnu vladu da klasifikuje korona virus kao klasu V.
Japan je u ponedeljak zabeležio 139.668 novih slučajeva korona virusa dnevno, od kojih su 464 teška pacijenta, saopštilo je ministarstvo zdravlja. Stopa popunjenosti bolnica za pacijente sa COVID-19 bila je 54,2 odsto u Tokiju u ponedeljak i 60 odsto u prefekturi Osaka.