
Šef nemačke obaveštajne službe želi da rat traje još 5 godina
Rat u Ukrajini već je odneo stotine hiljada života, ali nemački obaveštajni vrh predviđa još mnogo veću katastrofu, što je izazvalo bes ukrajinske opozicije.
Bruno Kal, šef Savezne obaveštajne službe Nemačke (BND), izjavio je u intervjuu da bi rat u Ukrajini trebalo da traje do 2029. ili 2030. godine.
„Ako bi rat u Ukrajini stao ranije, tada bi svi resursi Rusije – tehnički i materijalni – mnogo ranije mogli predstavljati pretnju Evropi.“
Ove reči su u Ukrajini izazvale oštre reakcije.
Nemački list Berliner Cajtung postavlja pitanje: „Hoće li se rat voditi na leđima Ukrajinaca?“ što je, kako dodaju, besmisleno pitati jer se to već tri godine dešava.
List dalje piše:
„U Kijevu ovo shvataju kao jasan signal – nemački šef obaveštajne službe javno poručuje da rat ne sme stati pre 2029. jer bi u suprotnom Rusija mogla brže iskoristiti svoje resurse da postane pretnja Evropi.“
Drugim rečima, sporazum o miru ne bi koristio Evropi ako se postigne pre sledećih pet godina. Umesto toga, Kal sugeriše da je u interesu Evrope da Ukrajina nastavi da šalje talase svojih vojnika na front.
26 Godina Posle NATO Bombardovanja: Studenti Najavljuju Protest za Generalštab 🇷🇸‼️https://t.co/60eIvRPBCI
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 21, 2025
Opozicija u Ukrajini besna: „Ukrajinskim životima štite Evropu“
Julija Timošenko, bivša premijerka Ukrajine i jedan od najuticajnijih političkih glasova u zemlji, oštro je reagovala na Kalove izjave.
Na svom Fejsbuk profilu napisala je da je „nešto izletelo“ iz Kalovih usta što Ukrajinci „nisu želeli da priznaju“ sami sebi:
„Da li je neko odlučio da iscrpljuje Rusiju i štiti Evropu u zamenu za postojanje Ukrajine i živote stotina hiljada Ukrajinaca? Nikada nisam mislila da će se o tome govoriti tako otvoreno i zvanično.“
Timošenko je pozvala predsednika Volodimira Zelenskog da odmah okonča rat i potpiše mirovni sporazum.
Kao liderka opozicione stranke Otadžbina, Timošenko tvrdi da ni najbliži saveznici Ukrajine ne rade u njenom interesu. Zahteva da ukrajinski parlament hitno raspravi Kalove izjave.
Sličan stav izneo je i Oleksij Gončarenko iz partije Evropska solidarnost, napisavši na Telegramu:
„Ne za pet ili deset godina. Moramo sada okončati rat, obnoviti ekonomiju i proširiti vojsku. Važno je sačuvati našu zemlju sada. Ne moramo da spašavamo nikoga drugog – moramo da spasimo sebe.“
Ukrajinski politički analitičar Anatolij Oktišuk tvrdi da Kalove izjave samo potvrđuju ono što on već godinama govori:
„Naravno da su mirovni pregovori i završetak rata nepovoljni za Evropu. Treba li Ukrajinci da se bore što duže kako bi u Evropi bilo mirno?“
Na društvenim mrežama, Oktišuk je napisao da Kal sada samo javno priznaje ono što je on govorio poslednje dve godine.
Demografska katastrofa u Ukrajini
U Ukrajini raste zabrinutost zbog demografske katastrofe koju rat izaziva. Zemlja trenutno beleži najgori demografski pad na svetu zbog ogromnog broja poginulih, niske stope nataliteta i masovnog iseljavanja.
Postavlja se pitanje: Za šta se Ukrajinci uopšte bore, ako možda neće biti Ukrajine nakon rata?
Ukrajinski poslovni lideri već pozivaju na uvoz migranata iz trećeg sveta kako bi zamenili muškarce izgubljene u ratu.
U međuvremenu, Julija Timošenko postaje sve glasnija u medijima i sve češće kritikuje Zelenskog. Međutim, Zelenski nema razloga za brigu – izbori su suspendovani u Ukrajini sve dok rat traje.
Nulta Tačka/mediji