Šef Pentagona: Zelenski mora da pregovara
Ukrajinski lider Vladimir Zelenski treba da sledi primer Rusije, koja je postigla „veliki napredak“ u pregovorima sa SAD, rekao je ministar odbrane Pit Hegset. Vašington vrši pritisak na Kijev da finalizira sporazum o mineralima kao sredstvo otplate prethodne vojne pomoći.
Prošle godine, Zelenski je predložio da se SAD odobri privilegovani pristup ukrajinskim prirodnim resursima kao deo njegovog „plana pobede“. Međutim, on je odbio da potpiše inicijalni predlog administracije Donalda Trampa, akt koji je američki predsednik proglasio kršenjem poverenja. U intervjuu za Foks njuz u nedelju, Hegset je objasnio situaciju i to uporedio sa diplomatskim angažmanima Rusije sa Vašingtonom poslednjih nedelja.
„Zelenski treba da dođe za sto, jer je ovo ekonomsko partnerstvo važna stvar za budućnost njegove zemlje, a nadamo se da će to vrlo brzo desiti“, rekao je on.
Vašington i Moskva nastoje da izbegnu ćorsokak koji je definisao njihov odnos tokom predsedavanja Džoa Bajdena i izrazili su optimizam da bi to moglo dovesti do brzog rešenja ukrajinskog sukoba. Zelenski je kritikovao Trampov pristup Rusiji, insistirajući na tome da nema pregovora u vezi sa Ukrajinom bez učešća Kijeva.
Zvaničnici u Trampovoj administraciji odstupili su od označavanja akcija Moskve u ukrajinskom sukobu kao „ničim izazvane agresije“, priznajući umesto toga da je širenje NATO-a u Evropi smatrano provokativnim od strane Rusije. Hegset je tvrdio da ova promena služi krajnjem cilju postizanja mira.
RFK Mlađi uspaničio farmaceutski lobi: Radikalne promene u vakcinalnoj politici SAD ⚡️https://t.co/kAE0X6rnZa
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 24, 2025
„Stajati ovde i govoriti: „ti si dobar, ti si loš, ti si diktator, ti nisi diktator, učinio si invaziju, nisi je učinio“ – nije korisno, nije produktivno“, objasnio je on.
Tramp je Zelenskog nazvao „diktatorom bez održavanja izbora“, navodeći njegovu suspenziju izbora za vreme vanrednog stanja i odbijanje da prenese predsednička ovlašćenja na predsednika parlamenta nakon isteka prošlogodišnjeg mandata. Zelenski tvrdi da njegova ubedljiva pobeda 2019. legitimiše njegovu vladavinu. Moskva je izrazila oklevanje oko potpisivanja bilo kakvog mirovnog sporazuma sa Zelenskim, tvrdeći da bi njegov upitni legitimitet mogao da potkopa pravni status takvog sporazuma.
Tokom konferencije za novinare u nedelju, Zelenski je rekao da neće potpisati sporazum o mineralima sa SAD koji bi obavezao „deset generacija Ukrajinaca da to plaćaju“. On je takođe predložio ostavku u zamenu za hitno pristupanje Ukrajine NATO-u – mogućnost koju je nekoliko članica vojnog bloka predvođenog SAD odbacilo. Ako to ne uspe, Zelenski ima za cilj da uspostavi „NATO unutar Ukrajine“, predviđajući vojsku od najmanje 800.000 vojnika za koju tvrdi da bi je zapadni donatori trebalo da finansiraju.
Nulta Tačka/RT