Šekspir na udaru „kulture otkazivanja“ jer je belac
Zadužbina rodne kuće Vilijama Šekspira, koja upravlja zgradama povezanim s pesnikom i dramaturgom u njegovom rodnom Stratfordu na Ejvonu, najavila je „dekolonizaciju“ svoje kolekcije kako bi „stvorila inkluzivniji muzejski doživljaj“.
Ova inicijativa usledila je nakon izveštaja u Sunday Telegraph-u, u kojem se tvrdi da je Šekspirov genije korišćen za promovisanje „bele supremacije“. Zadužbina je obezbedila sredstva od fondacije Esme Ferbern, koja teži „boljem razumevanju međusobno povezanih aspekata rasne nepravde“, kako bi svoju kolekciju učinila raznovrsnijom.
Stigao im je kraj: Ovo smo svi dugo čekali | Mila Alečković | Mario Zna, 320 Uživo
Komentarišući ovu vest, pisac Patrik Vest našalio se u časopisu The Spectator:
„Izgleda da je postalo prećutno pravilo da svako ko promoviše ili postavlja Šekspirove predstave najpre mora da mrzi njega i njegov rad.“
Tiho istrebljenje Alavita, hrišćana i Druza u Siriji se nastavlja: „Ovo nije rat. Ovo je genocid!“ ⚠️ https://t.co/lzELuCjsfp
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 18, 2025
Zadužbina smatra da neki eksponati mogu sadržati „rasistički, seksistički, homofobični ili na drugi način štetan jezik i prikaze“ i planira da istraži „kontinuirani uticaj imperijalizma“ na svoju kolekciju, kao i način na koji je „Šekspirovo delo igralo ulogu u tome“.
„Čini se da je cela nacija već umorna od ovog lažnog radikalizma“, piše komičar Endru Dojl za UnHerd.
Raf Hajdel-Manko iz New Culture Forum-a nazvao je ovaj fenomen „tipično anglosferskim“, ističući za European Conservative:
„Francuzi teško da bi ovako raspravljali o Molijeru. A još manje mogu da zamislim da bi Španci ili Italijani osporavali Servantesa ili Dantea.“
Prema njegovim rečima, ovakvi potezi su izraz „destruktivnog kulturnog nihilizma i samoprezira britanske elite“.
Zadužbina je na kritike iz štampe odgovorila dugačkim, ali suštinski praznim saopštenjem. Ipak, ne deluje da će odustati – baš kao ni druge institucije koje bi trebalo da čuvaju i prenose Šekspirovo nasleđe, poput Glob teatra ili Britanskog šekspirovskog udruženja.
Nulta Tačka/InfoWars