Šest od deset Nemaca ne želi da brani zemlju u slučaju napada otkriva nova ANKETA
Manje od 40 odsto Nemaca reklo je da bi bilo spremno da brani svoju naciju oružjem čak i ako je napadnuta, pokazalo je istraživanje.
Anketa koju je Forsa sprovela za nemačku RTL Deutschland pokazala je da je 59 odsto odraslih reklo da bi „verovatno ne“ ili „apsolutno ne“ uzelo oružje da odbrani svoju domovinu u slučaju invazije ili drugog napada.
Nasuprot tome, samo 38 odsto odraslih Nemaca reklo je da bi „definitivno“ ili „verovatno“ bili spremni da se bore da zaštite svoju naciju, prenosi NTV.
Istraživanje je pokazalo upadljive razlike među generacijama, sa 45 odsto mladih od 18 do 29 godina i 44 odsto onih između 45 i 59 godina bilo bi spremno da se bore za svoju zemlju. Ovo se suprotstavljalo milenijalcima Nemcima, ili onima koji imaju između 30 i 44 godine, sa samo 34 procenta koji su izrazili spremnost da uzmu oružje u slučaju napada.
Razlike su primećene i među političkim opredeljenjima, pri čemu je najmanja verovatnoća da će pristalice Zelene stranke biti voljne da brane zemlju oružjem sa samo 35 odsto. Pristalice Hrišćansko-demokratske unije (CDU) desnog centra bile su najspremnije da se bore, njih 49 odsto.
Postojala je i strma podela među polovima, pri čemu su muškarci generalno skloniji da uzmu oružje u odbrani nacije nego žene, sa razlikom od 54 do 23 procenta. Anketa je takođe saopštila da je spremnost da se zaštiti zemlja takođe opala među onima koji imaju visoko obrazovanje.
“IZNENADNE” i “PREKOMERNE” smrti širom sveta više se ne mogu ignorisati https://t.co/UK6FjklAC4
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 7, 2024
Anketa je usledila u trenutku kada Nemačka i druge zemlje u Evropi vide sve češće pozive da se vrati vojna obaveza u svetlu potencijalnog potpunog rata između zapadnih sila NATO-a i Rusije oko Ukrajine.
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus je, na primer, u oktobru upozorio da nemačka javnost treba da se pripremi za mogućnost ulaska u sukob, rekavši: „Moramo biti spremni za rat. Moramo da budemo defanzivni. I pripremite Bundesver i društvo za to.”
Pistorijus je ranije priznao da nemačka vojska trenutno nije u stanju da odbrani naciju ako uđe u rat sa zemljom koja ima mogućnosti Rusije. Nemački Bundesver je decenijama nedovoljno finansiran – što je neuspeh koji je često naglašavao bivši predsednik Donald Tramp – kao i suočavanje sa ogromnim nedostatkom zapošljavanja.
Iako se Pistorijus nije zvanično zalagao za vraćanje regrutacije, neki od njegovih kolega širom Evrope počeli su otvoreno da raspravljaju o toj ideji. Najviši general u britanskim oružanim snagama, načelnik Generalštaba general ser Patrik Sanders sugerisao je da bi Britaniji mogla biti potrebna „vojska građana“ i da bi Ujedinjeno Kraljevstvo trebalo da preduzme „pripremne korake kako bi omogućilo postavljanje naših društava na ratnu osnovu“.
U međuvremenu, danski ministar odbrane Jakob Eleman-Jensen rekao je da, s obzirom na to da danska vojska nije u stanju da brani zemlju, vlada bi trebalo da razmotri otvaranje regrutacije za žene kako bi se pridružile borbi.