SHADOWDRAGON: PLAN ZA POTPUNI NADZOR DRUŠTVENIH MREŽA
„Grupe koje se bave zaštitom privatnosti s leve i desne strane s pravom su zabrinute zbog meteorskog porasta sveprisutnih sistema nadzora i nadgledanja poput onih proizvedenih u ShadowDragon-u. Jednim klikom, preko 120 online platformi pretražuje lične podatke, predstavljajući vaše lične naloge na mrežama, lokacije, aktivnosti, psihološke profile itd. Policijske uprave su primarne mete za kupovinu takvog softvera i to se širi kao požar”. ⁃ TN Editor
Ugovor policije države Mičigen koji je pribavio The Intercept baca novo svetlo na sve veću upotrebu malo poznatog softvera za nadzor koji pomaže agencijama za sprovođenje zakona i korporacijama da gledaju društvene mreže i druge aktivnosti veb stranica.
Softver, koji je izdala kompanija iz Vajominga pod nazivom ShadowDragon, omogućava policiji da uzima podatke sa društvenih mreža i drugih izvora na Internetu, uključujući Amazon, aplikacije za upoznavanje i dark web, tako da mogu identifikovati osobe koje su im interesantne za nadzor i mapirati njihove mreže tokom istrage. Pružajući moćne pretrage za više od 120 različitih online platformi i deceniju vrednu arhivu, kompanija tvrdi da će ubrzati profilisanje sa meseci na minute. ShadowDragon čak tvrdi da njihov softver može automatski prilagoditi praćenje i pomoći u predviđanju nasilja i nemira. Policija u Mičigenu nabavila je softver ugovorom sa drugom opskurnom mrežom policijske kompanije po imenu Kaseware za „MSP Enterprise Criminal Intelligence System“.
Način na koji proizvod funkcioniše generalno nije poznat javnosti. Ugovor i materijali koje su kompanije objavile na mreži omogućavaju dublje objašnjenje o tome kako ovaj nadzor funkcioniše.
ShadowDragon je zadržao neprimetnost, ali ima klijente u odeljenju za sprovođenje zakona daleko izvan Mičigena. Dokumenti pokazuju da ga je dva puta kupila američka agencija za imigraciju i carinu u poslednje dve godine, a navodno su ga kupili državna policija Masačusetsa i druga policijska odeljenja u državi.
Čini se da zvaničnici Mičigena čuvaju od javnosti ugovor i identitet ShadowDragon-a, i Microsoft-a. Veb lokacija Michigan.gov ne čini ugovor dostupnim; umesto toga nudi adresu e-pošte na kojoj se može zahtevati dokument „zbog osetljive prirode ovog ugovora“. I ugovor koji na kraju daje je veoma redigovan: Kopija data Davidu Goldbergu, profesoru na Wayne State University u Detroitu, imala je svako pominjanje softvera ShadowDragon i Microsoft Azure zatamnjeno. Štaviše, Goldberg je morao da podnese zahtev prema Zakonu o slobodi pristupa informacijama da bi dobio ugovor. Kada je državna veb stranica ponudila ugovor, on nije bio redigovan, i preuzet je pre nego što je povučen.
Prošle godine, The Intercept je objavio nekoliko članaka u kojima se detaljno opisuje kako je kompanija za analizu društvenih mreža pod nazivom Dataminr prenela tvitove policiji o protestima George Floyd-a i Black Lives Matter. Iste godine u The Intercept-u je detaljno opisano kako Kaseware-ov partner Microsoft pomaže policiji u nadzoru i patroliranju zajednica kroz sopstvene ponude i mrežu partnerstava.
Ovo novo otkriće o ugovoru iz Mičigena postavlja pitanja o tome koje bi mogućnosti digitalnog nadzora druge policijske uprave i agencije za provođenje zakona u SAD-u možda tajno nabavile. To sve dolazi u vreme kada je ranije poznat vladin nadzor društvenih mreža na udaru kritika zagovornika građanskih prava i sloboda poput MediaJustice-a i Američkog sindikata građanskih sloboda. To takođe podiže spektar daljih zloupotreba u Mičigenu, gde je FBI profilisao muslimanske zajednice i takozvane ekstremiste crnog identiteta. 2015. otkriveno je da je državna policijska agencija godinama koristila simulatore sajtova za špijuniranje mobilnih telefona, a da to nije otkrila javnosti.
Nulta Tačka/Technocracy