SHVATITE OVO OZBILJNO! EVROPSKA ENERGETSKA KRIZA MOŽE LAKO POSTATI GLOBALNA
Bilo je samo pitanje vremena, zaista. U svetu energetski problemi teško mogu dugo ostati regionalno ograničeni, posebno u kontekstu oštećenih lanaca snabdevanja i žurbe da se smanji ulaganje u fosilna goriva. Energetska kriza koja je započela u Evropi ranije ovog meseca možda se sada nalazi na putu za Ameriku. Za sada je sve u redu sa jednim od najvećih svetskih proizvođača gasa. Američki izvoznici gasa uživali su solidan porast potražnje iz Azije i Evrope jer je oporavak ekonomske aktivnosti povećao potražnju za električnom energijom. Prema nedavnom izveštaju Financial Timesa, postoji pravi rat nadmetanja za američki teret prirodnog gasa između azijskih i evropskih kupaca a Azijci pobeđuju.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
I izvoz uglja je u porastu, i to već neko vreme, posebno nakon političkog sukoba zbog kojeg je Kina izbegla australijski ugalj. Ali ponuda se smanjuje, preneo je Argus-u ranije ovog meseca. Prema izveštaju, u julu je američki izvoz uglja pao za čak 20,3 posto u odnosu na Jun. U izveštaju se navodi da je ponuda limitirana ograničenim pristupom proizvođača finansijskim sredstvima i nedostatkom radne snage koja je zahvatila mnoge industrije usred pandemije.
Sve bi ovo trebalo biti dobra vest za američke proizvođače fosilnih goriva. Ali, sa približavanjem zime to lako može postati loša vest. Jinjoo Lee iz Wall Street Journala napisao je ranije ove nedelje da bi visoke cene energije mogle biti sledeći vrući uvoz za Sjedinjene Države. Lee je citirao podatke koji pokazuju da je popunjavanje zaliha gasa ispod proseka za ovu sezonu, a gas u skladištu početkom septembra bio je 7,4 posto ispod petogodišnjeg proseka.
Zalihe uglja su takođe male zbog jačeg izvoza, pri čemu su cene termalnog uglja tri puta veće nego pre godinu dana. Prema proračunima Uprave za energetske informacije citiranim u izveštaju WSJ, zalihe uglja u Sjedinjenim Državama mogle bi pasti na manje od polovine prošlogodišnjih zaliha do kraja godine. Prošle je godine potražnja za energijom smanjena zbog pandemije. Ove godine američka ekonomija ponovo puca.
Nije ni čudo što cene struje već rastu.
Na neki način, događaji u Evropi mogli bi se posmatrati kao uvodna najava(trailer) onoga što bi se moglo dogoditi u Sjedinjenim Državama, a i u ostatku sveta. To je najava, koja prikazuje sve najgore delove. Sjedinjene Države su energetski mnogo nezavisnije od, recimo, Velike Britanije, i to je veliki plus. Ipak, izvoz donosi prihode i bila bi potrebna vladina intervencija kako bi proizvođači gasa smanjili izvoz.
Zabrinjavajući potez, takvu intervenciju je prošle nedelje zatražila grupa prerađivačke industrije. Industrijski potrošači energije Amerike, organizacija koja zastupa kompanije koje proizvode hemikalije, hranu i materijale, zatražila je od Ministarstva energetike Amerike da uvede ograničenja na izvoz prirodnog gasa kako bi se izbeglo povećanje cena i nestašica tokom zime, preneo je u petak Reuters.
Čini se da se mišljenja razlikuju o tome šteti li rastući izvoz LNG-a(prirodnog gasa) potrošačima u SAD-u. Ali činjenica je da su cene gasa već dvostruko veće nego pre godinu dana. Prema IECA-i, one ipak nisu dovoljno visoke da bi motivisale povećanje proizvodnje prirodnog gasa. Stoga, kako bi zalihe gasa bile dovoljne za zimu, američka vlada mora prisiliti smanjenje izvoza.
Industrija LNG-a je, naravno, protiv toga. Izvršni direktor Centra za prirodni gas rekao je Reuters-u da se većina izvoza LNG-a isporučuje po dugoročnim ugovorima sa fiksnim cenama koji nemaju veze sa referentnim cenama gasa i njihovim kretanjem. Ipak, neki se tereti prodaju na licu mesta.
„Kupci LNG-a koji se nameću za prirodni gas sa potrošačima u SAD-u su državna preduzeća i komunalna preduzeća pod kontrolom strane vlade sa automatskim prolaskom troškova“, rekao je Paul Cicio, predsednik IECA-e, a prenosi Reuters. „Američki proizvođači ne mogu im biti konkurencija po cenama.“
Trgovci već postaju nervozni, a to će verovatno doprineti neizvesnosti cena; bez obzira na to kako se razvija osnovna situacija. Opet, Evropa je u središtu neizvesnosti ili bolje rečeno izvesnosti da cene moraju porasti. Ali sada je Kina dodatno zabrinuta zbog nabavke gasa i postoji potencijal za njegovu nestašicu.
Čini se da je za sada najveći problem Kine ugalj, a ne gas. U nedavnom izveštaju Bloomberg-a navodi se da se kineski operatori elektrana na ugalj bore da kupe dovoljno uglja kako bi održali svoje elektrane, a neki su prisiljeni da zatvore kotlove zbog nestašice uglja. To bi, međutim, moglo dovesti do veće potražnje za plinom kako bi se osiguralo dovoljno električne energije za zimu. Ovo će dodatno pogoršati razliku između globalne potražnje i ponude.
Evropska energetska kriza preliva se i na druge regije.
Igra okrivljavanja je započela sa krivcima, od dugogodišnjeg nedovoljnog ulaganja u lokalnu proizvodnju gasa do Gazpromove šeme za dobijanje odobrenja Severnog toka 2 od Nemačke. Za sada je još uvek nejasno koliko je skok cena posledica jaza između potražnje i ponude, a koliko zbog nervoze na tržištu, barem prema rečima robnog strategiste RBC-a Christopher Louney-a, kako citira Lee iz WSJ-a. Ovo je pitanje manje važno od drugog, a zastrašujuće je:
Nulta Tačka/ZeroHedge