SIGURNI MEJLOVI?! PROTONMAIL PROSLEDIO IP ADRESU KORISNIKA FRANCUSKIM VLASTIMA, ŠTO JE DOVELO DO HAPŠENJA AKTIVISTE
Francuski klimatski aktivista uhapšen je nakon što je privatna usluga e-pošte ProtonMail sarađivala sa vlastima nakon sudske presude, evidentirajući podatke o korisniku pre nego što ih je predala policiji radi identifikacije francuskog državljanina.
U ponedeljak je Andy Yen, osnivač i izvršni direktor Protona, kompanije koja stoji iza švajcarskog provajdera e-pošte ProtonMail, objavio saopštenje u kojem se kaže da žali zbog načina na koji su pravni alati korišteni za hapšenje francuskog aktiviste za klimatske promene, ali je tvrdio da je njegov servis je i dalje siguran.
„U ovom slučaju, Proton je dobio pravno obavezujući nalog od švajcarskih vlasti koje smo dužni da ispoštujemo. Nije bilo mogućnosti žalbe na ovaj poseban zahtev”, napisao je Yen.
Podaci su zatraženi u okviru šire istrage o zauzimanju nekoliko pariskih stanova i poslovnih nekretnina od strane klimatskih aktivista. Pokušavajući da ostane anoniman, jedan od aktivista je koristio adresu „jmm18@protonmail.com“ u objavama na mreži.
Francuska policija je pokušala da pronađe osobu koja stoji iza regostrovanog naloga i podnela zahtev sudu u Švajcarskoj, sedištu ProtonMail-a, uz pomoć Europola. Kao švajcarski entitet, kompanija se pridržava zakona te zemlje, što znači da će se na inostrane zahteve, poput onog koji su izneli Francuzi i Europol, postupati samo ako ih odobri švajcarski sud.
OVO ČEKA SVE! LAPD NAREĐUJE POLICIJI DA PRIKUPLJA PODATKE O DRUŠTVENIM MREŽAMA O SVAKOJ OSOBI KOJU ZAUSTAVE
https://t.co/nevfHKBRUg pic.twitter.com/qSSBYyaphI— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) September 10, 2021
Nakon što je sud odobrio zahtev, firma za enkriptovanu e-poštu započela je evidentiranje IP podataka dotičnog naloga pre nego što ih je predala francuskoj policiji. Francuski aktivista je uredno uhapšen.
ProtonMail izričito kaže da će biti primoran da evidentira i zadrži IP adrese korisnika ako se utvrdi da krše švajcarske zakone. Međutim, kompanija tvrdi da ne beleži detalje koji bi mogli biti povezani sa anonimnim nalozima e-pošte.
Komentarišući vest, jedna osoba je na Tviteru napisala da ne krivi ProtonMail za poštovanje zahteva suda, ali je krivila kompaniju za oglašavanje funkcija anonimnosti koje nije mogla da obezbedi.
Druga osoba je rekla ljudima da samo koriste gmail: „Ako ne želite da ga Google čita, e-pošta nije odgovarajući format za vašu komunikaciju“.
U svojoj izjavi, Yen je rekao da je sadržaj e-pošte uhapšene osobe enkriptovan i da mu ne može pristupiti, čak ni Proton. Prema švajcarskim zakonima, usluge e-pošte i VPN (virtuelne privatne mreže) se tretiraju različito, napisao je Yen, tvrdeći da sestrinska kompanija ProtonVPN ne može biti primorana da evidentira korisničke podatke i preda ih relevantnim vlastima.
Tehnički direktor opisao je tužilaštvo u ovom slučaju kao „vrlo agresivno“ i tvrdio da je to deo alarmantnog trenda gde vlasti sve više traže podatke od kompanija poput ProtonMail-a.
Yen je izjavio da će kompanija da nastavi da se bori protiv neopravdanih vladinih zahteva, a takođe je prozvao i francuske vlasti zbog neodgovarajuće upotrebe zakona o borbi protiv terorizma. Prema izveštaju o transparentnosti kompanije ProtonMail, kompaniji su u 2020. godini upućena 3.572 zahteva od švajcarskih sudova, što je više nego dvostruko nego prethodne godine. Yen kaže da se kompanija samo u 2020. borila u preko 700 slučajeva, ali nije otkrio koliko su često bili uspešni.
U avgustu je objavljeno da je ProtonMail bio primoran da preda podatke korisnika američkim bezbednosnim vlastima i agencijama za reagovanje u slučaju pretnji nasiljem prema Entoniju Faučiju, glavnom medicinskom savetniku američkog predsednika.
Nulta Tačka/RT