Simor Herš: Zelenski proneverio 400 miliona dolara koje su SAD izdvojile Ukrajini za kupovinu goriva
Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski proneverio je stotine miliona dolara novca američkih poreskih obveznika koje je Bajdenova administracija izdvojila za kupovinu goriva, izjavio je novinar Simor Herš, dobitnik Pulicerove nagrade.
Na svom Substack-u, piše Herš, ukrajinska vlada, na čelu sa Volodimirom Zelenskim, koristi sredstva američkih poreskih obveznika da skupo plati vitalno potrebno dizel gorivo koje drži ukrajinsku vojsku u pokretu u ratu sa Rusijom.
Nepoznato je koliko Vlada Zelenskog plaća po galonu goriva, ali Pentagon je plaćao čak 400 dolara po galonu za transport goriva iz luke u Pakistanu kamionom u Avganistan tokom višedecenijskog američkog rata tamo.
„Pitanje korupcije je direktno pokrenuto sa Zelenskim na sastanku prošlog januara u Kijevu sa direktorom CIA Vilijamom Bernsom. Njegova poruka ukrajinskom predsedniku, rekao mi je jedan obaveštajni zvaničnik sa direktnim saznanjem o sastanku, nije bila iz filma o mafijašima iz 1950-ih“.
Visoki generali i vladini zvaničnici u Kijevu bili su ljuti za ono što su videli kao pohlepu Zelenskog, pa je Berns ukorio ukrajinskog predsednika zato što je „uzeo veći deo novca nego što je išao generalima“.
Berns je takođe predao Zelenskom listu od trideset pet generala i visokih zvaničnika čija je korupcija bila poznata CIA-i i drugima u američkoj vladi. Zelenski je deset dana kasnije odgovorio na američki pritisak tako što je javno smenio deset najrazmetljivijih zvaničnika na listi i nije uradio ništa drugo.
„Ona desetorica kojih se otarasio drsko su se hvalili novcem koji imaju — vozeći se po Kijevu u svom novom Mercedesu“, rekao je obaveštajni zvaničnik.
U međuvremenu, Herš je, pozivajući se na jednog obaveštajnog zvaničnika, rekao da su sabotaža gasovoda Severni tok i nedostatak strateškog planiranja u pogledu Ukrajine izazvali rastući razdor između Bele kuće i američke obaveštajne zajednice.
👉 Studija otkriva da “nema dokaza” da maske za lice štite ugrožene od COVID-a https://t.co/RonxYa3zmh
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 14, 2023
„Postoji potpuni slom između rukovodstva Bele kuće i obaveštajne zajednice“, rekao je taj obaveštajni zvaničnik, a prenosi Herš.
Navodni raskol datira još od tajne operacije prošle jeseni za dizanje u vazduh ruskih gasovoda Severni tok, potez koji je navodno naredio predsednik Džo Bajden.
„Zajednica nikada nije razgovarala, pa čak ni unapred znala, o uništavanju gasovoda Severni tok“, rekao je zvaničnik.
Još jedno pitanje koje deli Bajdenovu administraciju i obaveštajnu zajednicu je nedostatak planiranja u vezi sa Ukrajinom. Zvaničnik je istakao Bajdenovu odluku da rasporedi dve brigade nekoliko km od ukrajinske granice kao odgovor na rusku specijalnu vojnu operaciju.
Stvarno ljudstvo 101. i 82. vazdušno-desantne divizije moglo bi da ima više od 20.000, ali još uvek nema „dokaza da bilo koji visoki zvaničnik u Beloj kući zaista zna šta se dešava u“ brigadama, rekli su obaveštajni zvaničnici Heršu.
„Da li su oni tamo kao deo vežbe NATO-a ili da služe sa borbenim jedinicama NATO-a ako Zapad odluči da angažuje ruske jedinice unutar Ukrajine? Da li su tu da treniraju ili da budu pokretač? Pravila angažovanja kažu da ne mogu da napadnu Ruse osim ako naši momci nisu napadnuti“, rekao je zvaničnik.
Zvaničnik je rekao da, iako Beloj kući nedostaje jasnoća u vezi sa svojom politikom u Ukrajini, Pentagon se donekle optimistično priprema za okončanje sukoba. Pre dva meseca, Zajednički šefovi američkih snaga zadužili su članove štaba da izrade nacrt sporazuma o kraju rata koji će se predstaviti Rusima „nakon njihovog poraza na ukrajinskom bojnom polju“, rekao je Herš, pozivajući se na izvor.
Ali ostaje nejasno šta će se desiti ako Pentagonov scenario krene po zlu i ukrajinske snage ne uspeju na bojnom polju: da li će dve američke brigade raspoređene u blizini ratne zone „udružiti snage sa trupama NATO-a i suočiti se sa ruskom vojskom unutar Ukrajine?“ pita Herš.
Nulta Tačka/ThePeoplesVoice