Sintetičke bakterije: Pretnja za živi svet na Zemlji
Grupa vodećih naučnika iz devet zemalja upozorava da istraživanja usmerena ka razvoju sintetičkih „ogledalnih“ bakterija treba odmah zaustaviti, jer bi mogla predstavljati egzistencijalnu pretnju za čovečanstvo.
Koalicija od 38 naučnika navodi da bi stvaranje takvih bakterija, koje koriste biološke molekule u oblicima suprotnim od onih koje se nalaze u prirodi, moglo biti „katastrofalno“ za život na Zemlji. Iako se ova istraživanja još uvek nalaze u fazi teorije, a naučnici kažu da bi bilo potrebno još najmanje deset godina da postanu stvarnost, oni smatraju da bi ih trebalo odmah obustaviti zbog „neviđenih i uglavnom zanemarenih rizika“.
Rezultati studije, objavljeni u časopisu Science, tvrde da bi sintetičke ‘ogledalne’ bakterije mogle da izbegnu mnoge imunološke mehanizme, što bi moglo dovesti do smrtonosnih infekcija kod ljudi, životinja i biljaka. Naučnici upozoravaju da bi u najgorem scenariju ove sintetičke bakterije mogle da postanu invazivne vrste koje bi se proširile kroz ekosisteme i izazvale masovne smrti u velikom broju biljnih i životinjskih vrsta, uključujući ljude.
Profesor Patrik Caji, stručnjak za sintetičku genomiku i biobezbednost sa Univerziteta u Mančesteru, ističe da iako su ‘ogledalne’ bakterije još uvek samo teorijska ideja, postoji šansa da se rizici predvide i spreče pre nego što postanu stvarnost. On naglašava da ove bakterije mogu da izbegnu imunološke odbrane, odole prirodnim predatorima i naruše ekosisteme, zbog čega je od esencijalne važnosti da se istraživanja usmere na bezbednost za ljude, životinje i životnu sredinu.
Nulta Tačka/Mediji