Sirotinjo, ćuti i gledaj! Građani Srbije plaćaju novi album Jelene Karleuše milion i po evra
Nakon 11 godina, pevačica Jelena Karleuša izdaje novi album finansiran od strane državnog „Telekoma“ i novca nas poreznih obaveznika, odnosno građana Srbije. Karleuša je dobila milion i po evra od „Telekoma“, što su mnogi protumačili kao nagradu za branjenje i promovisanje SNS-a i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Kako pišu medji, za mnoge to nije iznenađenje s obzirom na to da ta državna kompanija već godinama finansira brojne estradne i druge javne ličnosti koje, s druge strane, u medijima jasno podržavaju stranku na vlasti.
Kako ističu sagovornici medija, druga po veličini nacionalna kompanija služi kao neka vrsta protočnog bojlera, preko kog se novcem građana Srbije finansira podrška režimu Aleksandra Vučića, dok se sama zadužuje kako bi isplatila svoje obaveze.
Na platnom spisku Telekoma, kako su prenosili mediji, proteklih godina našlo se više javnih ličnosti različitih profila, a ekonomista Danilo Šuković kaže da je to skandalozan vid korupcije koji za cilj ima dobijanje političke podrške.
„To je svojevrstan vid korupcije gde se novac građana daje za subkulturu, što je prvo zlo, a zauzvrat vlast dobija neku bednu političku podršku. To je stvarno nešto što ovo društvo može samo da upropasti, ništa drugo“, kaže Šuković.
VIRALNO! Marokanci prebili belgijskog tinejdžera, terali ga da im ljubi noge! (VIDEO) https://t.co/kHUU9cWb8W
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 20, 2023
S druge strane, kako kaže, državna kompanija i javni resursi se uništavaju.
„Ali, ko vas za to pita. Da se novac građana koristi u tako jednu nakaradnu svrhu, jer ta dama (Jelena Karleuša) ima negativan uticaj na omladinu i kulturu u Srbiji uopšte, i to je po meni ‘duplo golo’. To je jako loše i nedopustivo. Ali nažalost, u jednoj zemlji u kojoj su institucije takve kakve su, sve to može da prođe i mi sada možemo samo da ukažemo na to i tu se sve završava. Za mene je to skandalozno sa kog god aspekta pogledate, kosi se sa zdravim razumom i poražavajuće za celu Srbiju“, zaključuje Šuković.
Poslanik Narodni pokret Srbije Đorđe Stanković, koji je u Parlamentu i izneo podatak da je Karleušin poslednji album uz još neke projekte isplaćen do maja ove godine sa 450.000 evra, a da joj je obećan još milion, ističe da je tako režim našao način da plati „botovanje“ poznatih ličnosti.
„Aca Lukas je prošle godine dobio 300.000 evra za neki svoj projekat, i to neposredno pre nego što je gostovao u Hit Tvitu i u toj emisiji vređao novinarku Žaklinu Tatalović. Stiče se utisak da im je bukvalno napisano šta treba da kažu u gostovanjima. Nakon toga i Jelena Karleuša je dobila novac za album i vrlo slično radila. U međuvremenu, Željko Joksimović, koji je između ostalog i producent, za Tanjug televiziju je dobio od države godišnji ugovor na šest miliona evra, koji je potpisao na pet godina, što znači da će dobiti oko 30 miliona evra ukupno. Joksimović, koji se inače ne izjašnjava previše, ali je jasno na kojoj je strani, na društvenim mrežama je podržao miting pristalica SNS i pozivao na njega. Tu su još i estradne zvezde, koje ne rade tu vrstu botovanja, primera radi, imate Milicu Pavlović koja je praktično prijatelj kuće Vučić, a koja je dobila novac od Telekoma za snimanje albuma, ali to nije ni krila“, navodi Stanković.
On napominje da se telekom koristi za prenošenje novca podobnim ličnostima, kada to država ne može direktno da uradi.
„Telekom može da sponzoriše sve i svašta, i na taj način je vlast rešila kako da finansira javne ličnosti koje će za uzvrat da je podržavaju“, napominje Stanković.
Međutim, „podrška“ Telekoma ne završava se kod javnih ličnosti koje bi mogle da imaju uticaj na svoje pratioce ili obožavaoce, već su pretenzije da se kontroliše što veći udeo medija na domaćoj sceni.
NultaTačka/Mediji