Situacija u Ukrajini je neuspeh strategije i liderstva
Dodatno finansiranje Ukrajine je odloženo i u ime SAD i u ime EU. Međutim, previše stručnjaka i komentatora se fokusira na nedostatak sredstava, a premalo na strategiju i političke izazove sa kojima se suočava ratom razorena nacija.
Ovo je stanje pomoći Ukrajini nakon sastanka Evropskog saveta i nedavne posete predsednika Zelenskog Vašingtonu.
Situacija u SAD je složena. To je mešavina promene javnog mnjenja, stranačke politike uoči izborne godine i odgovornosti za pomoć koja je već pružena Ukrajini.
Trenutno je u Kongresu blokirana dalja pomoć Ukrajini. Republikanci žele da znaju kako je do sada korišćena američka pomoć i zašto je vojna i finansijska podrška dala slabe rezultate. Kongres je takođe zabrinut zbog korupcije u Ukrajini. S obzirom da je 2024. godina izbora, predsednik Bajden i demokrate su zabrinuti zbog pritiska na veću pomoć Ukrajini koja je nepopularna među Amerikancima.
Situacija u EU je još teža. Zemlje EU ne mogu da isporuče Ukrajini obećanih milion artiljerijskih granata, što je pre nekoliko nedelja priznao nemački ministar odbrane Boris Pistorijus. Nacionalne vlade takođe ne mogu ili ne žele da daju novac Ukrajini iz svog džepa. Slično kao i SAD, najveća ekonomija EU, Nemačka, suočava se sa budžetskim zastojem. Stoga, nacionalne vlade žele „evropsko rešenje“: više duga EU umesto više nacionalnog duga. Na taj način ne moraju da ubeđuju sopstveno biračko telo da je preuzimanje većeg nacionalnog duga ispravan potez, i ne moraju da prevaziđu zakonska ograničenja da bi stekli dodatni kapital.
Problem na nivou EU je u tome što je Brisel već ostao bez novca, a novi dug je neophodan ne samo da bi se finansirala Ukrajina, već i da bi se uvećao ceo budžet EU.
U ovim okolnostima, američka i evropska razmatranja se razlikuju. Interes Bajdenove administracije je da ubedi EU da igra veću ulogu u pomoći Ukrajini, što bi moglo da uključi preuzimanje celokupnog finansijskog tereta finansiranja Ukrajine. Posle neuspešne ukrajinske kontraofanzive ove godine i porasta tenzija u drugim konfliktnim zonama širom sveta, takođe bi bilo zgodno da Bajdenova administracija odgovornost za ishod rata prebaci na evropske saveznike. Ovo bi takođe omogućilo administraciji Bajdena da izbegne odgovornost za još jednu katastrofu nalik Avganistanu ako Ukrajina propadne.
S druge strane, evropski lideri nemaju strategiju i još ne vide kraj rata (i ratne potrošnje). Niti mogu odlučiti da li će se otključati ćorsokak SAD u podršci Ukrajini ili će zaista biti na Evropljanima da ponesu sav teret podrške Ukrajini. Njihov interes je da zadrže aktivno učešće SAD i da stoga odlože, što je duže moguće, evropsku odluku o finansiranju Ukrajine. Ako bi pojačali svoje napore bez jasne indikacije kakvu ulogu SAD mogu ili će igrati u podršci Ukrajini 2024. godine, EU bi preuzela sav teret i odgovornost i otvorila put za povlačenje SAD.
Pojavila se fotografija Bila Gejtsa sa žrtvom Džefrija Epštajna https://t.co/V8MUQ0wAXm
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 19, 2023
Lideri na samitu Evropskog saveta prošle nedelje odlučili su da skrenu pažnju sa finansiranja Ukrajine i umesto toga su izabrali da proslave otvaranje pregovora o pridruživanju sa Ukrajinom. To ništa ne košta i lideri mogu da se pokažu kao da su uradili nešto značajno. Takođe nisu propustili priliku da iskoriste Viktora Orbana za žrtveno janje. Mađarski premijer pokreće veoma slična pitanja kao i republikanci u SAD: koja je strategija za okončanje ovog rata? Kako će se novac koristiti? U suštini, kako izbeći sipanje novca u rupu bez dna?
Neki lideri su definitivno ozbiljno shvatili obećanje da će „podržati Ukrajinu onoliko koliko je to potrebno“ i njihov strah od Rusije i njihova odlučnost da pomognu Ukrajini su istinski (Poljska i baltičke države na primer), dok su drugi samo želeli da udovolje ili barem da ne idu protiv Bajdenove politike.
Ukrajina je sada talac ovog zapadnog licemerja i preambicioznih ciljeva koje je predsednik Zelenski saopštavao 18 meseci o ponovnom zauzimanju svih okupiranih teritorija. Povukao se iz potpisanog mirovnog sporazuma sa Rusijom jer su zapadne sile obećale da će pomoći njenim ratnim naporima koliko god bude potrebno. Sada bi pregovori i kompromis sa Rusijom bili neprihvatljivi za većinu ukrajinske javnosti, a samim tim i političko samoubistvo za Zelenskog.
Jednostavno bacanje novca na Ukrajinu neće rešiti probleme sa kojima se Zapad i Ukrajina suočavaju. Ljudi i u Vašingtonu i u Briselu pokušavaju da izbegnu odgovornost za neuspele strategije. Da bi izbegao još jedan scenario sličan Avganistanu, Zapadu je potrebna nova ukrajinska strategija i dodeljena finansijska sredstva za podršku toj strategiji. Ona koja uključuje pregovore o miru sa Rusijom i opciju spasavanja obraza za Zelenskog. Gde je liderstvo kada vam je potrebno?
Nulta Tačka/Mediji