Sjedinjene države moraju da se pripreme za rat sa KINOM i RUSIJOM – Kongres
Komisija je pozvala Vašington da drastično proširi svoj nuklearni arsenal
Vašington treba hitno da ažurira i proširi i svoj nuklearni arsenal i konvencionalnu vojsku kako bi se suočio sa kombinovanom moći Moskve i Pekinga, navela je Kongresna komisija za strateški stav u svom konačnom izveštaju objavljenom u četvrtak.
„Sjedinjene Države i njihovi saveznici moraju biti spremni da odvrate i poraze oba protivnika istovremeno“, saopštila je komisija . „Međunarodni poredak koji predvode SAD i vrednosti koje on podržava su u opasnosti od kineskog i ruskog autoritarnog režima.
Iako komisija nije identifikovala nikakve konkretne dokaze o tome da Rusija i Kina rade zajedno, „brinemo se… možda će postojati konačna koordinacija između njih na neki način, što nas dovodi do ove dvoratne konstrukcije“, rekao je visoki zvaničnik uključen u Izveštaj je rekao Rojtersu pod uslovom anonimnosti. Trenutna američka strategija nacionalne bezbednosti poziva na poraz jednog glavnog protivnika dok odvraća drugog.
Bivši analitičar CIA-e potvrdio da SAD isporučuju oružje obema stranama u ratu između Izraela i Hamasahttps://t.co/7I9fGmBDH2
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 12, 2023
Komisija je tvrdila da će kombinovana pretnja Kine i Rusije postati akutna već 2027. godine, tako da „odluke treba doneti sada kako bi se nacija pripremila“. 131 nalaz i 81 preporuka u izveštaju predstavljaju potrebu za masovnim proširenjem i konvencionalnih oružanih snaga i Nuklearne trijade.
Izveštaj zahteva više stelt bombardera B-21 i podmornica sa balističkim projektilima klase Kolumbija. B-21 je još uvek u razvoju i očekuje se da će ući u službu najranije 2027. godine. Prve dve podmornice klase Kolumbija su u izgradnji i očekuju se 2030. godine. Američka mornarica planira da naruči 12, da zameni 18 čamaca klase Ohajo koji su trenutno u upotrebi.
„Uz sve preporuke Komisije za povećanje broja strateških i taktičkih nuklearnih sistema, skoro da se ne pominje trošak u celom izveštaju“, koji „izgleda da ne priznaje nikakva ograničenja potrošnje na odbranu“, Federacija američkih naučnika (FAS) rekao je u odgovoru.
Na konferenciji za štampu na kojoj je objavljen izveštaj, potpredsednik komisije, penzionisani republikanski senator Džon Kil, tvrdio je da je veća vojna potrošnja mala cena da bi se „ nadajmo se sprečio“ mogući nuklearni rat i da predsednik Džo Bajden i Kongres moraju da „preuzmu slučaj američkog naroda” da potroše više novca.
Međutim, prema FAS-u, preporuke komisije „verovatno će pogoršati trku u naoružanju, dodatno suziti okvir za angažovanje sa Rusijom i Kinom u kontroli naoružanja i preusmeriti finansiranje sa bliže prioriteta“.
Jedini razlog zašto se komisija nije zalagala za trenutno proširenje američkih nuklearnih zaliha „je taj što kompleks za proizvodnju oružja trenutno nema kapacitet za to“, napominje FAS, dodajući da nema potrebe za trkom u nuklearnom naoružanju. sve dok SAD imaju dovoljno podmornica da predstavljaju kredibilno sredstvo odvraćanja od prvog napada protivnika.