Škotska počela da primenjuje kontroverzni zakon o mržnji: Nema više slobode govora
Sporni zakon Škotske o „zločinima iz mržnje“, koji se naširoko kritikuje kao uvreda za slobodu govora, sada je na snazi. Kritičari su izrazili zabrinutost da ove nove mere, iako su osmišljene da reše navodnu štetu nanetu mržnjom i pristrasnošću, mogu nenamerno delovati kao oruđe za suzbijanje slobode govora i zloupotrebu.
Primenjeni od 1. aprila u skladu sa Zakonom o zločinima iz mržnje i javnom redu (Škotska), zakoni imaju za cilj jačanje zaštite pojedinaca i zajednica podložnih zločinima iz mržnje.
Ovi zakoni nude jedinstvenu strukturu koja i konsoliduje postojeće zakonodavstvo i uvodi nove prekršaje. Sada, svako preteće ili uvredljivo ponašanje koje ima za cilj rasplamsavanje mržnje, ukorenjeno u predrasudama prema različitim karakteristikama kao što su starost, invaliditet, religija, seksualna orijentacija i transrodni identitet, predstavlja krivično delo.
Udari će se pojačati! Srbija je postala njihova glavna meta | Jelena Pavlović | Mario Zna, 269 Uživo
Zakon, koji se primenjuje čak i u granicama privatnih porodičnih domova, kažnjava ponašanje smišljeno da podstakne mržnju, što je bila odredba koja se ranije primenjivala samo na rasna pitanja u Škotskoj.
Humza Jusaf, premijer Škotske, odlučno je izjavio da je za borbu protiv mržnje potreban „pristup nulte tolerancije“. On je izrazio uverenje u sposobnost policije da vodi istrage u vezi sa navodnom mržnjom.
Većina poslanika u škotskom parlamentu (MSP) odobrila je zakon 2021. Poznate ličnosti poput J.K. Rouling i Ilona Maska javno su izrazili svoje neodobravanje tog akta, ističući njegovu pretnju slobodi govora.
Nedavno pismo Udruženja škotskih policijskih nadzornika (ASPS) upućeno Holiroodovom komitetu za krivično pravo, izazvalo je zabrinutost da bi margina aktivista mogla „instrumentalizovati“ zakon.
Peter Sveden: POČELO JE -Italija istražuje smrt devojke nakon primljene vakcine protiv Covida https://t.co/AqHhdxBxNK
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) April 2, 2024
Policija Škotske se obavezala da će ispitati svaki prijavljen zločin iz mržnje. Premijer je na sednici za pitanja prvog ministra potvrdio svoju „apsolutnu veru“ u sposobnosti policije da filtrira neozbiljne žalbe.
On je odbacio kritike zakona kao „dezinformacije“, navodeći njegovu kompatibilnost sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i njegovu odredbu o eksplicitnoj klauzuli koja štiti slobodu govora, između ostalog.
Konzervativci su pozvali na uklanjanje tog akta, sugerišući da bi sredstva umesto toga trebalo da se koriste za policiju na prvoj liniji. Russell Findlai MSP, sekretar pravde u senci škotskih konzervativaca, kritikovao je vreme primene zakona i njegove potencijalne posledice po Škote.
Findlai je takođe izrazio nezadovoljstvo što mnogi policajci tek treba da prođu obuku o novom zakonu i izrazio zabrinutost zbog pristupa materijalu za obuku od strane komisije za krivično pravo.
Demonstranti su se pojavili ispred škotskog parlamenta u žestokom protestu protiv spornog zakona.
Demonstranti su izrazili strah od potencijalne opstrukcije slobode govora. Neki su nosili plakate na kojima je pisalo: „Istina nije govor mržnje“ i „Škotska se protivi Humzinom zakonu o zločinima iz mržnje“. Paralelna osećanja su otvoreno iskazana sa logom SNP-a – trakom preko usta.