Skriveni motivi! Evo kako Rojters pokušava da svali teroristički napad u Moskvi na Rusiju
Ovaj narativ se gura da bi se udaljili od dokaza koji povezuju Ukrajinu sa terorističkim napadom u Krokusu i da diskredituje ruske bezbednosne službe…
Rojters je citirao tri neimenovana izvora koji su u ponedeljak ekskluzivno izvestili da je Iran navodno obavestio Rusiju o tada predstojećem velikom terorističkom napadu nakon što je za njega saznao od etničkih tadžikistanskih terorista ISIS-K koji su uhapšeni nakon napada grupe početkom januara u Kermanu. Informacijama je nedostajalo konkretnih detalja, ali je list urednički napisao da je „Rusiji teže da odbaci obaveštajne podatke diplomatskog saveznika Irana o napadu“ nego sa Zapada, za koje tvrde da su namešteni.
Shodno tome, Rojters je napisao da je to „podiglo pitanje efikasnosti ruskih bezbednosnih službi“, čime je razotkrio skriveni motiv ovog izveštaja. Zapad je učinio sve što je mogao da odvrati od ruskih optužbi da je Ukrajina povezana sa ovim terorističkim napadom putem dokaza koje je otkrila njihova istraga. Ovo uključuje tvrdnju da je nejasno upozorenje koje su SAD prenele Rusiji dobijeno špijuniranjem ISIS-K, a ne Kijeva kao što ova analiza ubedljivo tvrdi.
Uključujući iransku dimenziju u novi narativ ranih upozorenja uoči terorističkog napada u Krokusu, Zapad preko Rojtersa želi dalje da se distancira od svoje i ukrajinske umešanosti u ono što se dogodilo, dok istovremeno diskredituje ruske bezbednosne službe. Ova analiza ovde razotkriva lažni narativ da je predsednik Putin umanjivao pretnje ISIS-K uoči napada, ali Zapad pojačava tu tvrdnju, uglavnom kao odgovor na dokaze koji impliciraju Kijev.
Peter Sveden: POČELO JE -Italija istražuje smrt devojke nakon primljene vakcine protiv Covida https://t.co/AqHhdxBxNK
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) April 2, 2024
Istina, postoji šansa da je jedan ili neki od tih etničkih tadžikistanskih terorista ISIS-K koje je Iran uhapsio u januaru možda čuo za planove grupe da napadne Rusiju, ali to je potpuno drugačije od toga da oni znaju za tada predstojeću zaveru u Krokusu. Rusija već zna da se nalazi na nišanu te grupe nakon što su bombardovali njenu ambasadu u Kabulu u septembru 2022. Bez konkretnih informacija, bilo iz Irana ili bilo koga drugog, ništa se na unutrašnjem frontu ne bi promenilo kao odgovor na to.
Na primer, Rusija, Ujedinjeno Kraljevstvo, ili čak nasumična osoba na društvenim mrežama, mogla bi nejasno da tvrdi da ISIS-K planira da napadne SAD, čega su i sami američki zvaničnici već svesni, ali ne bi uradili ništa drugačije na domaćem frontu kada su dobili obaveštenje o najnovijim glasinama. Isto tako, nerealno je zamisliti da bi Rusija pojačala bezbednost na svim velikim skupovima čak i kada bi im Iran rekao da je pritvoreni tadžikistanski terorista ISIS-K možda tvrdio da grupa planira da je napadne.
RT je citirao portparola Kremlja Dmitrija Peskova koji je rekao da „ne znam ništa o ovome” kada su ga pitali o Rojtersovom izveštaju, tako da bi objektivni posmatrači trebalo da budu skeptični prema njemu. On ili nije bio obavešten uoči svog brifinga za medije da je Iran navodno prosledio Rusiji takve nejasne informacije ili se to jednostavno nije dogodilo. Međutim, nije važno šta je od ove dve stvari tačno, jer to ne bi napravilo razliku na bilo koji način iz razloga koji su objašnjeni.
Promovisanje ovog neproverenog izveštaja iz anonimnih izvora koje citiraju zapadni mediji se stoga radi samo iz skrivenih motiva odvraćanja od dokaza koji povezuju Ukrajinu sa terorističkim napadom u Krokusu i diskreditacije ruskih službi bezbednosti. Uzimajući u obzir pokretačku snagu ovog najnovijeg izveštaja, može se očekivati da će uskoro uslediti još ovakvih priča, i svi bi trebalo da budu podjednako skeptični prema njima, imajući na umu narativne ciljeve koje žele da sprovedu.