Sledeća antiruska provokacija Zapada bi mogla biti destabilizacija i invazija Belorusije
Beloruski mediji izvestili su prošle nedelje o navodnoj zaveri Zapada da destabilizuje, a zatim izvrši invaziju na njihovu zemlju. Postojeće kampanje informacionog ratovanja imaju za cilj da olakšaju regrutovanje više agenata uspavanih ćelija, koji će kasnije pokrenuti terorističku pobunu koristeći oružje koje je nabavila Ukrajina. Plaćenici će tada izvršiti invaziju sa juga, izvršiti udare dronovima na strateške ciljeve i pokušati da zauzmu prestonicu. Ako uspeju, onda će pučističke vlasti zatražiti konvencionalnu vojnu intervenciju NATO-a.
Evo više od deset pozadinskih brifinga o ovom scenariju u proteklih godinu i po dana:
* 25. maj 2023: „NATO bi mogao smatrati Belorusiju ’niskim voćem’ tokom predstojeće kontraofanzive Kijeva“
* 1. jun 2023: „Država Unije očekuje da će se proksi rat NATO-a i Rusije proširiti“
* 14. jun 2023.: „Lukašenko je snažno nagovestio da očekuje upade vojske i operaciju poput Belgoroda protiv Belorusije“
* 14. decembar 2023: „Belorusija se sprema za terorističke upade iz Poljske poput Belgoroda“
* 19. februar 2024.: „Beloruska opozicija, koju podržava Zapad, planira teritorijalne revizije“
* 21. februar 2024: „Da li Zapad planira provokaciju pod lažnom zastavom u Poljskoj da bi okrivio Rusiju i Belorusiju?“
* 26. april 2024: „Analiza tvrdnji Belorusije da je nedavno sprečila napade dronovima iz Litvanije“
* 30. jun 2024.: „Pazite na jačanje ukrajinske vojske duž beloruske granice“
* 12. avgust 2024: „Šta se krije iza vojnog jačanja Belorusije duž ukrajinske granice?“
* 13. avgust 2024: „Bezbednosne pretnje Belorusiji“
* 19. avgust 2024: „Ukrajina navodno ima ogromnih 120.000 vojnika raspoređenih duž granice sa Belorusijom“
* 26. avgust 2024: „Ukrajina se možda sprema da napadne ili odseče beloruski jugoistočni grad Gomelj“
* 28. septembar 2024.: „Upozorenje Belorusije o korišćenju nuklearnog oružja verovatno nije blef (ali može biti kvaka)“
Ovoletnja ukrajinska invazija na rusku Kursku oblast je takođe mogla da ohrabri zavere.
Ovo morate da vidite, glavni NATO lobista nam ponovo preti | Gunter Felinger | Mario Zna, 304
Nikakva nuklearna odmazda Rusije nije usledila uprkos pretnji koju je ovaj napad koji podržava NATO predstavljao njenom teritorijalnom integritetu. Isto tako, mogli bi izračunati da ni Rusija ni Belorusija (koja je domaćin taktičkih nuklearnih bombi) ne bi pribegle ovim sredstvima ako bi ponovili taj scenario u Belorusiji, posebno ako je invazija takođe došla iz Ukrajine umesto iz zemalja NATO-a kao što je Poljska. Ovo bi Zapadu moglo dati više uticaja u predstojećim mirovnim pregovorima sa Rusijom ako uspeju.
To bi moglo zvučati razumno na papiru, ali u praksi zanemaruje činjenicu da je ažurirana nuklearna doktrina Rusije upravo stupila na snagu i da je Putin odgovorio na ukrajinsku rakete srednjeg dometa Orešnik u borbi. Rusija dozvoljava upotrebu nuklearnog oružja kao odgovor na vrstu pretnji koje ovaj scenario predstavlja.
Uzeti zajedno, najnoviji događaji ukazuju na to da bi odgovor Rusije na nekonvencionalnu invaziju plaćenika na Belorusiju i/ili konvencionalnu ukrajinsku invaziju mogao biti drugačiji od njenog odgovora na Kursk, i to bi moglo poslužiti kao poređenje za krizu nalik na kubansku koja se sprema. Rusija ne može sebi priuštiti da njeni protivnici zauzmu i zadrže belorusku teritoriju zbog pretnje po nacionalnu bezbednost koju to predstavlja, kao i zato što bi to u velikoj meri narušilo njenu pregovaračku poziciju.
Nemačka policija vršila racije po kućama i hapsila ljude optužene za „vređanje” političara na internetu https://t.co/Ownoo0Qtha
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 26, 2024
Vrlo je moguće da je Zapad toga svestan i da se nada da će izazvati upravo takav odgovor Rusije sa očekivanjem da „eskalacija do deeskalacije“ može da okonča sukob pod boljim uslovima za njihovu stranu. To bi bila ogromna kocka jer su ulozi mnogo veći za Rusiju nego za Zapad, čime se smanjuju šanse da Rusija pristane na ustupke koje bi druga mogla tražiti, kao što je zamrzavanje sukoba duž postojeće linije kontakta bez ičega drugog u zamenu.
Takođe postoji mogućnost da pokušaj Zapada da destabilizuje i napadne Belorusiju, bilo preko plaćenika i/ili konvencionalnih ukrajinskih trupa (u ovoj fazi nije verovatna konvencionalna vojna intervencija NATO-a), bude osujećen i da ništa drugo ne proizađe iz ove zavere. Mnogo je manje verovatno, ali ipak nemoguće isključiti da Rusija traži od Belorusije da dozvoli jednoj od gorepomenutih invazija da napravi dovoljan napredak da opravda korišćenje taktičkih nuklearnih bombi protiv Ukrajine da bi se napravila „eskalacija radi deeskalacije“ pod boljim uslovima za Rusiju.
To bi takođe bila ogromna kocka, pošto bi prelazak nuklearnog praga mogao uveliko povećati ulog za Zapad, kako to iskreno vide njegovi lideri, čak i ako je primarna namera samo da se kažnjava Ukrajina. Ipak, Putinovo strpljenje Zapad je pogrešno shvatio kao slabost, a nato utiču jastrebovi savetnici koji to vide kao priliku da savijaju mišiće Rusije.
U svakom slučaju, bez obzira na to šta bi se moglo dogoditi, činjenica je da je prerogativ Zapada da destabulizuje Belorusiju, a možda i invazija. Ukrajina bi takođe mogla da „propadne” iz očaja ako oseti da bi Zapad mogao da je „proda” pod Trampom i na taj način želi da učini poslednji pokušaj da poboljša svoju pregovaračku poziciju ili „eskalira radi deeskalacije” pod boljim uslovima za sebe, ali ovo bi moglo imati velike posledice ako ne uspe, stoga snose punu odgovornost za ono što bi moglo uslediti.