Sledi nova cenzura?! Predsednik Credit Suissa tvrdi da su DRUŠTVENE MREŽE i diskusija o bankama dovele do kolapsa
„Prošle jeseni imali smo oluju na društvenim mrežama i ovo je imalo ogromne posledice“
Predsednik globalne investicione banke Credit Suisse tvrdi da je „oluja na društvenim mrežama“ delimično odgovorna za nedavne probleme kompanije koji su kulminirali time što ju je preuzela multinacionalna investiciona banka UBS.
„Ko je odgovoran za ovu katastrofu?“ pitao je novinar predsednika Credit Suisse Aksela Lemana tokom nedavne konferencije za štampu .
Leman je odgovorio ukazujući na nekoliko faktora, uključujući društvene medije.
„Prošle jeseni imali smo oluju na društvenim mrežama i ovo je imalo ogromne posledice“, rekao je Leman. „Više u sektoru maloprodaje nego u sektoru veleprodaje. I previše postaje previše i tada dolazimo do ove tačke.”
Ovo nije prvi put da Lehmann okrivljuje ovu takozvanu „oluju društvenih medija“ za pad Credit Suisse-a. U decembru je to opisao kao „pravu oluju“ i tvrdio da je izazvala „zaista masivne odlive tokom dve do tri nedelje“.
Incident na koji Leman spominje je epizoda iz oktobra 2022. godine u kojoj se bankarski gigant suočio sa pojačanim nadzorom na društvenim medijima.
VEČERAS! UŽIVO OD 20h! LJUBI ČIKA U PODCASTU MARIO ZNA
Ipak, Credit Suisse se mučio mnogo pre ovih diskusija na društvenim medijima u oktobru 2022. Njena cena akcija dostigla je vrhunac na 77,12 dolara u maju 2007. i već je pala na novi rekordni minimum od 3,83 dolara 29. septembra 2022.
Bankarski gigant je takođe bio umešan u brojne skandale , poput onog za nesprečavanje pranja novca povezanog sa kokainom i priznanja da je prevario investitore za kredit od 850 miliona dolara.
Međutim, praksa korišćenja društvenih medija i onlajn komentara kao žrtvenog jarca postala je sve popularnija taktika od kolapsa banke Silicijumske doline 10. marta.
Nekoliko rizičnih kapitalista i političara tvrdilo je da su Tviter i društveni mediji podstakli upravljanje bankama koje je dovelo do kolapsa Silicijumske doline . Mejnstrim mediji su pojačali tvrdnje da su „konspirativni narativi“ i „sajtovi krajnje desnice“ odgovorni za paniku u Silicijumskoj dolini . Neki političari su se čak raspitivali o mogućnosti cenzurisanja postova na društvenim mrežama kako bi izbegli druge bankovne napade .