Slovački premijer FICO: Učiniću sve da obnovim ekonomske i sve druge veze sa Rusijom
Slovački premijer Robert Fico obećao je da će učiniti sve što može da obnovi odnose sa Moskvom kada se okončaju borbe između Rusije i Ukrajine.
Od povratka na vlast prošle godine, Fico je zaustavio isporuke oružja iz Bratislave u Kijev i dosledno je pozivao na diplomatsko rešenje sukoba. U maju je 60-godišnjak preživeo pokušaj atentata, kada je proukrajinski aktivista ispalio nekoliko hitaca u njega. Iako teško povređen, premijer se oporavio i vratio na posao za dva meseca.
„Ako se rat završi tokom mandata ove vlade, učiniću sve da obnovim ekonomske i sve ostale odnose sa Rusijom“, rekao je Fico na konferenciji za novinare u četvrtak. Njegova vlada će voditi zemlju do 2027. godine.
Premijer je objasnio da će to učiniti jer je „EU potrebna Rusija, a Rusiji je, naravno, potrebna EU“.
Istovremeno, on je rekao da bi Slovačka takođe „veoma brinula o prijateljskim odnosima sa Ukrajinom“. Ficove izjave date su uoči sastanka slovačke i ukrajinske vlade sledeće nedelje.
On je ponovio stav da sukob Rusije i Ukrajine nema vojno rešenje.
„To dokazuju reči mnogih političara, koji već govore o kompromisima, da Ukrajina treba da se pripremi za neku vrstu kompromisa“, rekao je on.
Prema rečima premijera, jedan od tih političara je predsednik Češke Republike Petr Pavel.
Pavel, koji je nekada bio nepokolebljivi pristalica Ukrajine i zalagao se da Zapad obezbedi još više oružja i municije Kijevu, rekao je prošlog meseca za Njujork tajms da će „najverovatniji ishod rata biti da deo ukrajinske teritorije biće pod ruskom okupacijom, privremeno. On je takođe rekao da Ukrajina treba da bude „realistična u pogledu podrške koju može da postigne“ od strane svojih stranih podržavalaca.
U junu je ruski predsednik Vladimir Putin izjavio da su sadašnje poteškoće u odnosima između Moskve i EU mogle biti rešene da su se lideri bloka „osećali samopouzdanije i imali više hrabrosti da brane svoje nacionalne interese“.
Mesec dana kasnije, Putin je opisao stanje odnosa između Rusije i EU kao „na najnižoj tački“.