Slučajnost ili?! Čak 9 zemalja sa Zapada zatvorilo ambasade u Turskoj pre zemljotresa
Tursku je juče pogodio nezapamćen zemljotres, a tragedija dolazi posle žestokog sukoba Ankare sa državama Zapada uzrokovanog spaljivanjem kurana širom gradova EU.
Slučajno ili ne, devet zapadnih zemalja, između ostalihi SAD, Velika Britanija, Nemačka i Francuska, zatvorilo je svoje prethodnih nekoliko dana svoje konzulate u Istanbulu. Jedan snažan zemljotres dogodio se i u blizini najvećeg grada u Turskoj.
Zvanično objašnjenje za ovaj potez bio je zabrnutost ovih zemalja od odmazde nakon paljenja kurana na protestima u EU, ali posle današnje tragedije, cela priča poprima novi ugao. Zbog protivljenja Turske zaustavljeno je širenje NATO saveza.
Francuska je poslednja odlučila da privremeno zatvori konzulat u Francuskoj zbog bezbednosnih razloga, a sve nakon incidenata u kojima je uništavana muslimanska sveta knjiga, Kuran, u Zapadnoj Evropi.
Ranije ove nedelje, Nemačka, Holandija i Velika Britanija su takođe preduzele mere zbog pretnji. Od prošlog petka, zemlje poput SAD, Nemačke, Francuske, Italije i Kanade upozorile su svoje građane koji borave u Turskoj na moguće osvetničke napade.
Turski ministar unutrašnjih poslova Sulejman Sojlu rekao je da su zatvaranje konzulata i upozorenja o putovanju u Tursku deo, kako je naveo, zapadne zavere da se naškodi oporavku turskog turizma nakon pandemije koronavirusa i optužio zapadne zemlje za psihološki rat.
🔶 Holandski Istraživač predvideo razoran zemljotres u Turskoj pre 3 dana- Kolege ga nazvale “pseudonaučnikom” https://t.co/Ci4Meyq84q
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) February 6, 2023
Podsetimo, Turska je prošle nedelje prekinula razgovore sa Švedskom i Finskom o njihovim zahtevima za ulazak NATO-u, nakon protesta na kojem je Rasmus Paludan, lider danskog antiislamskog pokreta Stram Kurs (Tvrdokorni), spalio primerak Kurana, svete knjige islama, ispred turske ambasade u Stokholmu, prenosi Rojters.
Paludanov potez doveo je do demonstracija u Turskoj kao i u brojnim drugim muslimanskim zemljama.
Nakon Paludanovog protesta, švedski premijer Ulf Kristerson izjavio je da podržava slobodu govora.“Ali ono što je u skladu sa zakonom nije nužno prikladno. Spaljivanje knjiga koje su svete za mnoge je čin dubokog nepoštovanja“, saopštio je Kristerson na Tviteru.