SMRTNI SLUČAJEVI OD PREDOZIRANJA U SAN FRANCISKU TROSTRUKO VEĆI NEGO OD COVID-a
San Francisko se i dalje suočava sa epidemijom predoziranja drogom. Broj smrtnih slučajeva od predoziranja gotovo se utrostručio od broja umrlih od COVID-a 2020.
Podaci grada otkrivaju da je bilo ukupno 713 smrtnih slučajeva od predoziranja, u poređenju sa 261 smrtnim slučajem od COVID-19 u 2020.
„Loše je potcenjivanje. Rekla bih da je to užasno, nemarno, to je epidemija sama po sebi, i nije uvek bilo tako”, rekla je za televiziju NTD Jenny Shao, slobodna multimedijalna video novinarka rođena u San Francisku.
Ona kaže da je predoziranje drogama bila stalna kriza za grad, ali da je postalo mnogo gore u posljednjih pet godina.
“Pre ste mogli hodati ulicama… i niste morali pokušavati da pređete na prstima preko tela ne znajući da li su mrtva ili živa.” rekla je Shao.
Shao je nastavila: „I, takođe, nisi morao da skakućeš kroz nešto poput pribora za drogu… i nisi doslovno hodao kroz scenu, recimo, ‘Noć živih mrtvaca'“.
Majka jednog narkomana opisala je to kao „Zombi apokalipsu“. Njen 32-godišnji sin je zavisan o fentanilu, zbog čega je ostao bez krova nad glavom i fizički se „savio“ tako da „hoda kao starac“.
Ljudi su grad opisali i kao zemlju trećeg sveta sa ljudskim otpadom i iglama po ulici. Gradske vlasti uložile su napore da reše ove probleme.
Prema jednom izveštaju Ministarstva javnog zdravlja, San Francisko podeli 4,45 miliona igala svake godine korisnicima droga.
U julu je gradonačelnik San Franciska, London Breed najavio da će grad uložiti 13,2 miliona dolara u sprečavanje predoziranja drogom. Uključuje otvaranje centara za pružanje kreveta i tretmana za opijene i proširenje pristupa buprenorfinu, opioidu koji se koristi za lečenje poremećaja upotrebe droga.
Nedavno, gradske vlasti zalažu se za sigurna mesta za injekcije u sklopu svog programa prevencije predoziranja, koji bi mogao početi već sledećeg proleća.
Ali prema rečima Shao, niti jedan centar nije ponudio alternative drogama. Rekla je da je to kao stavljanje flastera na problem i „brzo praćenje puta do samouništenja“.
„Ideja je trezvenost, a to je zlatni ključ“, rekla je Shao.
“Ne želite da budete zavisni od ovim drogama. A ono što ja razumem za ovaj program za smanjenje štete, kako ih grad voli nazivati, je da se izlažete manjem riziku, recimo, od predoziranja ili štete. Ali, ipak, i dalje ste zaključani u tom stanju stalnog zlostavljanja. I, da tako kažem, ubijati se na granici smrti.”
Shao kaže da grad mora ulagati u više programa mentalnog zdravlja.