Snouden ukazao na „najvažniji video godine“
Zviždač Američke agencije za nacionalnu bezbednost (NSA) Edvard Snouden kaže da je intervju iz 1983. sa bivšim oficirom CIA Frenkom Snepom, u kojem se detaljno opisuje kako je agencija koristila najznačajnije novine u SAD za distribuciju dezinformacija, i dalje „najvažniji video u godini“.
Snouden, koji trenutno živi u Rusiji nakon što je dobio državljanstvo u toj zemlji, objavio je u ponedeljak kratak snimak iz Snepovog intervjua. U video snimku, bivši obaveštajac je objasnio kako je radio kao islednik, agent za ispitivanje i glavni analitičar strategije dok je radio u američkoj ambasadi u Sajgonu tokom rata u Vijetnamu.
Snep je rekao da je jedna od njegovih dužnosti da informiše novinare kada CIA želi da „proširi dezinformacije o određenom pitanju“, napominjući da ove informacije nisu nužno laž i mogu biti poluistina.
"I am, as an ex-CIA agent, opposed to the disinformation activities in which I was involved. I admit that I was involved, and I think it served no useful purpose. Propagandizing the American public or Congress is not the CIA's job."
—Frank Snepp https://t.co/shyAKE8SJt
— Edward Snowden (@Snowden) November 8, 2022
„Odabrali bismo novinara, ja bih išao na brifing i nadao se da će on objaviti informaciju“, rekao je Snep, napominjući da novinari obično ne bi imali načina da zaista provere bilo koju informaciju koju su im dali.
Snep je dalje imenovao nekoliko novinara koje je CIA posebno ciljala zbog njihovog „velikog uticaja“ i imenovao nekoliko „uvaženih novinara“ koji su u to vreme radili u Sajgonu, kao što je Robert Čaplin iz Nju jorkera, Kies Beach iz Los Angeles Times, Malcolm Brown iz New York Times-a i Maynard Parker iz Newsweek magazina, između ostalih.
Zviždač je čak otkrio kako je CIA uspela da ubaci priču u Njujorker o navodnim ratnim planovima Severnog Vijetnama. Ovu priču je kasnije agencija iskoristila da ubedi američki Kongres da pruži veću pomoć Sajgonu i označi Severni Vijetnam kao „glavnog prekršioca primirja“.
Snouden je istakao da je, ubrzo nakon ovog intervjua, Snepa tužila CIA i suđenje je dospelo do Vrhovnog suda, koji je presudio da se sve objave obaveštajnih radnika prvo moraju dostaviti agenciji na odobrenje.
Zviždač NSA se posebno zahvalio drugom korisniku Tvitera što je pokrenuo „da li mislite da CIA još uvek to radi?“ seriju postova, u kojima se detaljno opisuje unutrašnji rad agencije kao što su to podelili i drugi uzbunjivači koji su „tuženi da bi ćutali“.
Nulta Tačka/RT