Soroš direktno finansirao 8 od 12 „fektčekerskih“ organizacija samo iz našeg regiona
Tokom proteklih nekoliko godina, pojavile su se silne organizacije/agencije/kuće „proveravača činjenica“ i stručnjaka za „dezinformacije“ kako bi unapredila misiju levice da utiša neslaganje u svoj dnevni red širom sveta.
Analiza finansiranja ovih organizacija dovodi do poznate figure: Džordž Soroš.
New York Post je razbio trag Soroševih dolara povezujući globalnu mrežu organizacija koje nameravaju da potisnu i diskredituju glasove konzervativaca na mreži.
Kasnije tokom godine, na početku međuizbora, u otvorenom pismu koje je potpisalo 11 drugih levičarskih grupa, Konferencija lidera o građanskim i ljudskim pravima koju je finansirao Soroš pozvala je izvršne direktore Big Tech-a da preduzmu „odmah“ akciju za suzbijanje širenja takozvanog „glasa dezinformacija“ da bi se „pomoglo u sprečavanju podrivanja“ demokratije. Potpisnici su dobili 30,3 miliona dolara od Soroša u samo četiri godine.
„SOROŠ JOŠ 1993. GODINE NAPISAO PLAN O ISTREBLENJU SLOVENSKIH NARODA“
Kako je mađarska publikacija Remiks otkrila, od 11 organizacija za proveru činjenica koje je odobrio Fejsbuk za centralnu i istočnu Evropu, osam je finansirao Soroš. Kao što je slučaj sa SAD, ove grupe za proveru činjenica su uglavnom kritične prema političkoj desnici.
Jedan projekat Pointer instituta konkretno, Međunarodna mreža za proveru činjenica (IFCN), pokrenuta je 2015. godine, a početno finansiranje dolazi od Nacionalne zadužbine za demokratiju (koju podržava Stejt department SAD), mreže Omidiar, Gugl, Fejsbuk, fondacija Bila i Melinde Gejts i Fondacija za otvoreno društvo Džordža Soroša.
„Provera činjenica“ je važan element u levičarskoj mašini za onlajn cenzuru, dajući kompanijama društvenih medija politički neutralan izgovor da cenzurišu konzervativna gledišta.
Fejsbuk notorno koristi provere činjenica da bi izbegao odgovornost za cenzuru, iako je njegova zloglasna odluka da potisne priču o laptopu Hantera Bajdena dogodila pre nego što su proverene činjenice treće strane. Na sudu, Fejsbuk je priznao da su provere činjenica, uprkos njihovom pretvaranju nepristrasnosti i objektivnost, samo njihova mišljenja