Soroš predviđa pobedu Ukrajine nakon kontraofanzive: „Ruska vojska se pokazala kao papirni tigar“
Američki oligarh mađarskog porekla Džordž Soroš veruje da će Ukrajina pobediti u ratu i da će to biti „pozitivan šok“ za globalne odnose. Milijarder je dao predviđanja u novoj kolumni u Project Sindicate-u, koji delimično finansiraju njegove sopstvene fondacije za otvoreno društvo.
U kolumni, Soroš pozajmljuje termin od američkog ekonomskog istoričara Adama Tuza, koji piše o „ polikrizi “ u svetu i ukazuje na meteorski uspon veštačke inteligencije, klimatske promene i rat u Ukrajini.
Što se tiče Ukrajine, kontroverzni milijarder navodi da je „stvarni ishod (rata u Ukrajini) mnogo bolji nego što se moglo očekivati. Ukrajinska vojska je pružila herojski otpor i, uz snažnu podršku SAD i Evrope, preokrenula stvari. Ruska vojska se pokazala kao papirni tigar, loše vođen i potpuno korumpiran.
Što se tiče očekivane kontraofanzive Ukrajine, prema rečima milijardera, Ukrajina je spremna da krene u kontranapad čim stigne obećano zapadno oružje — posebno borbeni avioni F-16 koje je odobrio američki predsednik Džo Bajden.
Snouden upozorava: 2013. godina izgleda smešno u poređenju sa današnjom tehnologijom i metodama nadzora građanahttps://t.co/mmAf8k81Ly
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 10, 2023
Prema članku, Soroš veruje da će kontranapad biti uspešan i objašnjava zašto:
„Verujem da će kontranapad biti uspešan. Meta će biti poluostrvo Krim, matična baza ruske mornarice. Rušenjem već oštećenog kopnenog mosta sa Rusijom, Ukrajina bi mogla da pretvori strateško dobro u stratešku obavezu, jer Krim nema vodu. Pošto je kopneni most uništen, Krim će zavisiti od Ukrajine u pogledu vode“, piše on.
On dalje navodi da će „kraj rata u Ukrajini doći kao pozitivan šok za svet“, tvrdeći da „(a) ruski poraz u Ukrajini i smanjenje kinesko-američkih tenzija mogu stvoriti prostor za svetske lidere da fokusirati se na borbu protiv klimatskih promena, koje prete da unište našu civilizaciju.”
Ali on takođe razmišlja o pojavi veštačke inteligencije i njenih potencijalno zlonamernih moći, priznajući da nema rešenje za problem: „Instinktivno se protivim veštačkoj inteligenciji, ali ne znam kako se to može zaustaviti“, piše on, dodajući da regulisanje veštačke inteligencije postaje hitno pitanje uoči američkih izbora 2024.
„Biće opšti izbori u Sjedinjenim Državama 2024. godine – a najverovatnije i u Ujedinjenom Kraljevstvu – i veštačka inteligencija će nesumnjivo igrati važnu ulogu, za koju je malo verovatno da će biti ništa osim opasnog. AI je veoma dobar u proizvodnji dezinformacija i dubokih lažiranja i biće mnogo zlonamernih aktera. Šta možemo da uradimo povodom toga? Nemam odgovor, ali se nadam da će ovo pitanje dobiti pažnju koju zaslužuje“, piše Soroš.