Španija uvela zakon! Stariji od 16 godina mogu da menjaju pol bez ikakvih ograničenja
Španski parlament odobrio je novi zakon koji će omogućiti svakome starijem od 16 godina da promeni svoj legalno registrovani pol, da olakša pravo na abortus za osobe od 16 i 17 godina i učini da zemlja bude prva u Evropi koja je uvela plaćeno menstrualno odsustvo.
Novi zakon o transrodnim osobama – koji je usvojen uprkos protestima feminističkih grupa, upozorenjima opozicionih stranaka i usred tenzija između različitih krila koalicione vlade koju predvode socijalisti – znači da će svako stariji od 16 godina moći da promeni svoj pol na zvaničnim dokumentima bez medicinskog nadzora.
Međutim, sudija će morati da odobri promenu za maloletne osobe od 12 do 14 godina, dok će za one od 14 do 16 godina biti potrebna saglasnost roditelja ili staratelja. Takve promene neće biti dostupne osobama mlađim od 12 godina.
Zakon će takođe predvideti zabranu konverzione terapije – kažnjivu velikim kaznama – i ukidanje javnih subvencija za grupe koje „podstiču ili promovišu LGBTIfobiju“.
Novi zakon o abortusu ukida meru iz 2015. koju je uvela konzervativna Narodna partija (PP), a koja zahteva od žena od 16 i 17 godina da dobiju saglasnost roditelja za abortus. Takođe ukida trenutni trodnevni period razmišljanja za one koji traže prekid, i ima za cilj da olakša ženama pristup abortusu u javnim bolnicama i klinikama.
Glasanje u četvrtak uvodi do pet dana menstrualnog odsustva za žene koje imaju bolne menstruacije. Prema Španskom ginekološko-akušerskom društvu, trećina žena doživljava dismenoreju ili bolnu menstruaciju. Prateće mere uključuju obezbeđivanje besplatnih sanitarnih proizvoda u školama, zatvorima i ženskim centrima za borbu protiv „siromaštva“.
Španska ministarka za ravnopravnost, Irene Montero, započela je svoj govor u Kongresu u četvrtak zahvalivši se španskoj LGBTQ+ zajednici i trans-kolektivima što su pomogli da se zakon usvoji – i što su „spasili mnoge živote“ u odsustvu intervencije vlade.
Montero, koja pripada mlađim koalicionim partnerima socijalista, krajnje levičarskom partneru Podemosa koji se bori protiv štednje, rekla je da se novi zakon odnosi na državu koja garantuje osnovna prava.
„Ovo je zakon koji priznaje pravo trans osoba da slobodno odlučuju o svom rodnom identitetu, rekla je ona. „To sprečava da se trans realnosti tretiraju kao abnormalnosti. Trans osobe nisu bolesni ljudi; oni su ljudi – tačka. Oni su ono što jesu – tačka. Trans žene su žene – tačka. Od danas država to priznaje”.
Međutim, PP je optužila vladu da je uvela nepromišljenije zakone nakon pogrešnog zakona o seksualnom pristanku „samo-da-znači-da” koji je omogućio nekim osuđenim seksualnim prestupnicima da im se kazne retrospektivno smanje. Socijalisti su obećali da će ispraviti „neželjene efekte” tog zakona, naljutivši svoje partnere u Podemosu, koji su pogurali novi zakon o saglasnosti i još ga brane.
Pre nego što je trans zakon usvojen sa 191 glasom za, 60 protiv i 91 uzdržanim, PP je upozorila vladu da ide predaleko, prebrzo.
„Svi znamo za druge zemlje koje su odustale od svojih ‘trans zakona’ jer sada znaju da su preterale i da je to izazvalo mnogo patnje“, rekla je portparol stranke Marija Hesus Moro. „Hajde da nemamo istu stvar ovde.“
🔶 Obračun sa istinom! ČEŠKA razmatra kriminalizaciju “dezinformacija” https://t.co/zRzU2dIE2h
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) February 16, 2023
Ona je dodala: „Ne želimo da vidimo novu i nepodnošljivu prozivku žrtava samo nekoliko dana nakon što ovaj novi zakon stupi na snagu. Ne želimo rimejk zakona „samo-da-znači-da”.
Međutim, novi zakon je pozdravio Uge Sangil, šef FELGBTI+, najveće španske LGBTQ+ organizacije.
„Mi slavimo činjenicu da je ovaj zakon usvojen nakon osam godina neumornog rada na dobijanju prava za trans zajednicu“, rekao je Sangil agenciji Frans pres ispred parlamenta.
„Osvajamo ljudska prava slobodnim određivanjem pola… Od danas će se naši životi promeniti jer nismo bolesni.
Poslednjih godina, nekoliko evropskih nacija koje su bile pionir zakona o transrodnim osobama su se predomislile.
Među onima koji su ponovo uveli ograničenja su Švedska i Finska, dok je u Velikoj Britaniji, Vestminster prošlog meseca blokirao škotski zakon o trans pravima sličan španskom.
Gorki spor oko transrodnih pitanja odigrao je ulogu u šokantnoj ostavci prve škotske ministarke Nikole Sterdžon u sredu.
Iako se zalagala za zakon, Sterdžon se uplela u veliki spor oko transrodnih žena koje ulaze u zatvore isključivo za žene, nakon slučaja silovanja koji je izazvao negodovanje javnosti.
Pre godinu dana, Švedska je odlučila da obustavi hormonsku terapiju za maloletnike, osim u veoma retkim slučajevima.
U decembru je ograničena mastektomije za devojčice koje žele tranziciju u istraživačko okruženje, navodeći potrebu za „oprezom“.
Odluka je usledila nakon poteza Finske, koja je odlučila da ograniči hormonski tretman promene pola iz sličnih razloga kao i 2020. godine.
Nulta Tačka/TheGuardian