Sprema se rušenje Olafa Šolca – Najbliži sradnici Nemačkog kancelara planiraju puč unutar strane
U Berlinu je izbila otvorena pobuna protiv kancelara Olafa Šolca, a članovi njegove sopstvene levičarske Socijaldemokratske partije (SPD) zalažu se za njegovo smenjivanje kao svog glavnog kandidata na predstojećim izborima.
Dok je Šolc prisustvovao samitu G20 u Brazilu, isplivali su planovi njegovih najbližih ljudi, a šefovi SPD-ove državne grupe Severna Rajna-Vestfalija (NRV) u Bundestagu otvoreno su se zalagali da ta stranka odustane od svog napaćenog lidera kao kandidata za kancelara u korist Ministra odbrane Borisa Pistorijusa.
U međuvremenu, opozicioni demohrišćani kažu da nije važno ko vodi levičarsku stranku na izborima, i jedni i drugi su podjednako uprljani u očima birača neuspesima odlazeće vlade.
U zajedničkoj izjavi, lideri NRV-a Dirk Vize, koji predstavlja desno krilo državne partije i Vibke Esda, koji stoji na levoj strani, rekli su: „Fokus je na pitanju koja je sada najbolja politička postava za ove savezne izbore. Čuli smo mnogo ohrabrenja za Borisa Pistorijusa.”
Potez NRV, najveće frakcije državne grupe u nemačkom parlamentu, vodeći tabloid BILD je opisao kao „puč” protiv kancelara, dok je emiter NTV predvideo da se „šteta aktuelnom Olafu Šolcu teško može popraviti” nakon otvoreni prebeg iz svoje partije.
Zamenik NRV-a Helge Lind je primetio: „Ovo autentično odražava situaciju, raspoloženje i analizu sa kojima se mnogi od nas trenutno susreću na licu mesta.
Pobuna protiv Šolca dolazi samo dve nedelje nakon što je izbacio neoliberalne Slobodne demokrate (FDP) iz svoje koalicione semafor vlade zbog neslaganja oko saveznog budžeta, pri čemu FDP poziva na reforme orijentisane na slobodno tržište, kao što je smanjenje korporativnih poreza, smanjenje državne potrošnje i povlačenje zelene agende kako bi se podstakao ekonomski rast.
Potez kancelara da diže u vazduh sopstvenu vladu sugeriše da je imao poverenja u svoju poziciju da vodi izbornu kampanju, međutim, čini se da je to bilo bezumno.
Za razliku od Šolca, njegov ministar odbrane Boris Pistorijus ostao je relativno popularan u zemlji tokom razorne vladavine progresivne koalicione vlade. Iako je izbegavao veliki deo krivice za vladinu neuspelu ekonomsku, energetsku i migracionu politiku, Pistorijus je dobio pohvale za svoje napore da obnovi nemačku vojsku posle decenija lošeg upravljanja i zanemarivanja.
Iako Pistorijus ima prednost u ličnoj popularnosti, to možda neće biti dovoljno da spasi SPD od zbacivanja s vlasti, bez obzira na to, s obzirom da je levičarska partija na trećem mestu sa samo 15 odsto podrške, iza populističke Alternative za Nemačku sa 18 odsto i za Hrišćansko-demokratske unije/Hrišćansko-socijalne unije u Bavarskoj sa 33 odsto podrške.