Sprema se rušenje Zelenskog! Ukrajinski komitet za OBAVEŠTAJNE POSLOVE se priprema za najgori scenario
Ukrajinski komitet za obaveštajne poslove upozorio je u objavi na Telegramu na najgori scenario koji bi se mogao desiti do juna, pri čemu se ruski prodor preko linije dodira (LOC) spoji sa protestima zbog regrutacije i nelegitimnosti Zelenskog da zada smrtni udarac državi.
Oni su predvidljivo tvrdili da su ti protesti, zajedno sa tvrdnjama o rastućem umoru unutar zapadnih i ukrajinskih društava, kao i o civilno-vojnim tenzijama u Kijevu, samo „ruska dezinformacija“ iako svi istinski postoje.
„ Zelenski očajnički želi da preventivno diskredituje potencijalno predstojeće proteste protiv njega “ i zato je krajem novembra tvrdio da Rusija kuje zaveru da orkestrira takozvani „Majdan 3“ protiv njega , što je Komitet za obaveštajne poslove eksplicitno pomenuo u svom postu . Njihovo upozorenje stiglo je i nakon što su ukrajinski mediji objavili da Zelenski planira da zatraži od Ustavnog suda da donese odluku o održavanju izbora tokom vanrednog stanja kako bi zadržao legitimitet nakon što mu istekne mandat 20. maja.
Prethodni hiperlinkovani izveštaj turskih medija takođe pominje kako su „lideri opozicionih partija Petro Porošenko i Julija Timošenko predložili formiranje koalicione vlade kako bi izbegli krizu legitimiteta“, ali ih je ukorio šef Saveta za nacionalnu bezbednost Danilov. Ono što je toliko interesantno u vezi sa ovim predlogom jeste to što ga je prvi izneo stručnjak iz moćnog trusta mozgova Atlantskog saveta u članku koji su sredinom decembra objavili u Politiku da bi služio upravo toj svrsi .
Ovaj podsetnik i kasniji predlog lidera te dve opozicione stranke razotkrivaju ideju da su pitanja o legitimitetu Zelenskog isključivo rezultat „ruskih dezinformacija“, baš kao što najnovija anketa najvećeg evropskog trusta mozgova iz januara razotkriva isto o umoru od ovog sukoba. Evropski savet za spoljne odnose , koji se ne može verodostojno opisati kao „proruski“, utvrdio je da samo 10 odsto Evropljana misli da će Ukrajina pobediti Rusiju.
S druge strane Atlantika, ćorsokak Kongresa oko veće pomoći Ukrajini dokazuje da se takva osećanja dele u hodnicima moći, a oni koji zastupaju ovakva gledišta, razumljivo, ne žele da nastave da bacaju teško zarađena sredstva poreskih obveznika . Zapadni lideri u celini, međutim, očigledno su u panici zbog najnovije vojno-strateške dinamike koja je usledila posle neuspeha kontraofanzive Kijeva prošlog leta i nedavne pobede Rusije u Avdejevki .
Zbog toga su mnogi od njih raspravljali o tome da li da konvencionalno intervenišu u Ukrajini tokom sastanka u Parizu u ponedeljak kojem je prisustvovalo preko 20 evropskih lidera. Francuski predsednik Makron rekao je da se to ne može isključiti uprkos tome što nema konsenzusa o tom pitanju, za šta je njegov poljski kolega potvrdio da je bio najžešći deo njihovih razgovora tog dana. Ovo je izazvalo oštre demantije svih drugih zapadnih lidera koji su tvrdili da to nikada neće odobriti, ali njihove reči se ne mogu shvatiti ozbiljno.
Na kraju krajeva, najgori scenario na koji je upozoravao ukrajinski komitet za obaveštajne poslove i koji aktivno pokušava da diskredituje kao navodno vođen isključivo „ruskim dezinformacijama“ mogao bi da ih natera da konvencionalno intervenišu kako bi sprečili kolaps države i avganistanske katastrofe u Evropi . Malo je verovatno da će NATO sedeti skrštenih ruku po strani ako Rusija prođe kroz ruševine nakon što je probila LOC negde ovog leta, zbog čega se konvencionalna intervencija zaista ne može isključiti .
To bi bilo veoma nepopularno na Zapadu, što dokazuje najnovija anketa prethodno pomenutog trusta mozgova i tekući ćorsokak u Kongresu oko pomoći Ukrajini, ali to ne znači da elita to neće učiniti jer ne uzima u obzir javno mnjenje. obzir pri formulisanju spoljne i vojne politike. I pored toga, protesti velikih razmera koji bi mogli da uslede u Evropi su nešto što elita želi da izbegne, ali bi ipak mogla da rizikuje da njihov geopolitički projekat u Ukrajini ne bi bio sasvim uzaludan.
Prosečni ljudi van Ukrajine ne mogu oblikovati tok događaja, ali oni u toj zemlji mogli bi igrati istorijsku ulogu ako bi se pobunili uz podršku prijateljskih elemenata u vojno-obavještajnim službama poput onih koje okružuju bivšeg vrhovnog komandanta Zalužnog . Oni bi svoje živote stavili na kocku pošto SBU zlostavlja, zatvara i ubija disidente, ali dovoljno njih je očigledno spremno da to učini, kao što sugerišu mahniti napori ukrajinskog obaveštajnog komiteta da ih diskredituje.
Prerano je predviđati da li će se pobuniti, a kamoli u obimu i trajanju koje je potrebno za smenu Zelenskog u cilju momentalnog nastavka mirovnih pregovora, jer bi SBU, koju podržava CIA, mogao da sruši njihove planove hapšenjem njihovih lidera (posebno onih u vojno-obaveštajnim službama). Međutim, ako to urade i ako se to poklopi sa ruskim prodorom kroz LOC, onda bi to moglo brzo da okonča ovaj proksi rat pod uslovom da postoje prijateljske elite koje su takođe spremne da rizikuju svoje živote.
S obzirom na globalni značaj ovog sukoba, ono što se smatra najgorim scenarijem iz perspektive vladajuće ukrajinske elite i njihovih zapadnih gospodara je stoga najbolji scenario za ostatak sveta . U slučaju da Zelenski bude svrgnut i mirovni pregovori odmah budu nastavljeni u trenutku kada Rusija probije LOC, onda se NATO možda neće osećati pod pritiskom svoje bezbednosne dileme sa Rusijom da konvencionalno interveniše u Ukrajini, smanjujući tako rizik od Trećeg svetskog rata pogrešnom procenom.