Spremite se! UN započinje novu globalnu cenzuru na internetu!
UN otvoreno prihvataju agendu mobilizacije za borbu protiv „percipiranih govora mržnje i dezinformacija“ na internetu.
Poslednji pokušaj je bio organizovanje događaja pod nazivom Internet za poverenje.
Neizabrana i dobro finansirana organizacija čija je svrha prvenstveno da olakša rešavanje sukoba u stvarnom svetu i pruži mirovnu i humanitarnu pomoć u ratom zahvaćenim područjima, sada sve više ide stopama drugih neizabranih, mada manje formalnih elitnih grupa, poput Svetskog ekonomskog foruma.
Sada imamo saopštenja jedne od njenih agencija, UNESCO-a – koja bi trebalo da promoviše svetski mir i bezbednost kroz međunarodnu saradnju u obrazovanju, umetnosti i nauci, i zaštitu svetske baštine u obliku spomenika, itd. – koja pravi svoje sopstvene „smernice ” da reguliše „govor mržnje” i „dezinformacije”.
Prema saopštenju, UNESCO je pronašao način da objasni kako je (ali ne kada i zašto) počeo da veruje da bi trebalo da ima tu moć da reguliše onlajn komunikaciju navodeći svoj mandat da promoviše slobodno kretanje ideja putem reči i slika.
NOVO! UŽIVO! BRANKO DRAGAŠ U PODCASTU MARIO ZNA
„Internet i društveni mediji danas nude mnoge prednosti u svetu. Ali kao što znamo i upravo smo čuli, pojedinci ga sve više koriste za dezinformacije. A realnost je da oni takođe propagiraju govor mržnje.
Uneskov globalni mandat uključuje promociju slobodnog protoka ideja kroz reči i slike. UNESCO je stoga odlučio da, kroz konsultacije sa više zainteresovanih strana, razvije principe za regulaciju digitalnih platformi, smernice čiji je cilj da podrže razvoj i implementaciju regulativnih procedura koje garantuju slobodu izražavanja i pristupa informacijama dok upravljaju nelegalnim sadržajima i svim sadržajima koji mogu biti takvi. štetno po demokratiju i poštovanje ljudskih prava.
I umesto da uradi upravo to – očigledno je pravi put da agencija zaustavi slobodno kruženje često proizvoljno odabranih (a ponekad i protivno nacionalnom zakonu) „neželjenih“ informacija i reguliše to.
Smernice za regulativu digitalnih platformi, koje UNESCO razvija, plaćaju nešto što izgleda kao neizbežna izjava slobode izražavanja i pristupa informacijama – ali glavni cilj je da se „upravlja“ onim što UN smatra „nelegalnim sadržajem i bilo kojim sadržajem koji može biti toliko štetan za demokratiju i poštovanje ljudskih prava.”
To je prilično široka definicija koja pokriva mnogo stvari – bez obzira da li su zaista štetne ili ne – i cela ideja će sigurno učiniti nesrećnim dosta zagovornika slobode govora.
Ali oni koji stoje iza toga ne odustaju da rade na smernicama za „podršku razvoju i implementaciji regulativnih procedura“ koje imaju za cilj „garantovanje“ pristupa informacijama i slobodi izražavanja, ali prvenstveno, zaista, da „upravljaju“ onim što je označeno kao nezakonit svaki sadržaj za koji neko odluči da može naštetiti demokratiji i ljudskim pravima.
Najavljujući konferenciju Internet za poverenje, Unesko je pomenuo traženje načina za borbu protiv govora mržnje, mizoginije, doksinga i teorija zavere, pa čak i, iskreno, suzbijanja slobode govora.
Generalni direktor Uneska Odri Azulej rekla je da je regulacija neophodna:
„Zamagljivanje granica između istinitog i lažnog, visoko organizovano poricanje naučnih činjenica, širenje dezinformacija i zavera – ovo nije nastalo na društvenim mrežama“, rekla je šefica Uneska. „Ali, u nedostatku propisa, oni tamo cvetaju mnogo bolje od istine.
„Samo uz punu meru ove tehnološke revolucije možemo osigurati da ona ne žrtvuje ljudska prava, slobodu izražavanja i demokratiju. Da bi informacije ostale opšte dobro, moramo razmišljati i delovati sada, zajedno“, rekla je ona.