Srećna Vam NOVA GODINA ali da li se iko pita šta zaista mi slavimo 1. Januara?
Srećna Vam Nova 2023. godina, ali da li znate šta zaista slavimo 1. Januara?
Nova Godina koja pada 1. Januara samo je deo reforme koju je ustanovio Cezar kao prvi dan u godini, delom u čast imenjaka meseca: Janusa, rimskog boga početaka, čija su dva lica omogućila da se osvrne u prošlost i unapred u budućnost.
1. januar može biti dan žaljenja i razmišljanja. Ovaj januarski ritual gledanja unapred i unazad prikladan je za prvi dan u mesecu nazvanom po Janusu, rimskom bogu početaka i završetka.
Vratar nebesa
U rimskoj mitologiji, Janus je bio kralj Lacijuma (regija centralne Italije), koji je imao svoju palatu na brdu Janiculum, na zapadnoj obali reke Tibar. Prema rimskom intelektualcu Makrobiju, Janusu su ukazane božanske počasti zbog sopstvene verske odanosti, jer je dao pobožan primer svom narodu.
🔶 Poznati čečenski UFC borac i potpredsednik te zemlje preminuo pod misterioznim okolnostima! Trenirao sina Ramzana Kadirova https://t.co/qz134CVOfi
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 31, 2022
Janus je bio ponosno poštovan kao jedinstveni rimski bog, a ne kao usvojen iz grčkog panteona. Svi oblici tranzicije bili su u njegovom delokrugu, počeci i završeci, ulazi, izlazi i prolazi. Ime Janus (Ianus na latinskom, pošto alfabet nije imao j) je etimološki povezan sa ianua, latinskom rečju za vrata. Sam Janus je bio ianitor, ili vratar, neba.
Kultna statua Janusa je prikazivala boga bradatog sa dve glave. To je značilo da je mogao da vidi napred i nazad i unutra i spolja istovremeno, a da se ne okreće. Janus je u desnoj ruci držao štap, kako bi putnike vodio pravim putem, a u levoj ključ za otvaranje kapija.
Rat i mir
Janus je poznat kao tranzicija između mira i rata. Numa, legendarni drugi kralj Rima, koji je bio poznat po svojoj religioznoj pobožnosti, navodno je osnovao svetilište Janusu Geminusu („dvostruko“) na rimskom forumu, blizu Senata. Nalazio se na mestu gde je Janus naduvao izvor vrele vode da bi sprečio napad Sabina na Rim.
Svetište je bilo ograđeno okruženje koje su formirale dve lučne kapije na svakom kraju, spojene zidovima kako bi formirali prolaz. U sredini je stajala bronzana statua Janusa, sa jednom glavom okrenutom ka svakoj kapiji.
Prema istoričaru Liviju, Numa je svetilište namenio:
kao pokazatelj mira i rata, da kada je otvoren može značiti da je nacija u oružju, kada je zatvorena da su svi narodi okolo pacificirani.
Kaže se da su Janusove kapije bile zatvorene 43 godine pod Numom, ali su retko ostale tako nakon toga, iako se prvi car Avgust hvalio da je zatvorio svetilište tri puta. Neron je kasnije proslavio sklapanje mira sa Partijom kovanjem novčića na kojima su se videla da su Janusova vrata čvrsto zatvorena.
Srećna Nova Godina
Rimljani su verovali da je mesec januar u kalendar dodao Numa. Povezanost Janusa i kalendara je zacementirana izgradnjom 12 oltara, po jednog za svaki mesec u godini, u Janusovom hramu u Forum holitorijumu (pijaca povrća).
Pesnik Marcijal je tako opisao Janusa kao „roditelja i oca godina“.
Od 153. pre Hrista pa nadalje, konzuli (glavni magistrati Republike) stupili su na dužnost prvog dana januara (koji su Rimljani nazivali Kalendima). Novi konzuli su se molili Janusu, a sveštenici su bogu posvetili speltu pomešanu sa solju i tradicionalni ječmeni kolač, poznat kao ianual. Rimljani su svojim prijateljima delili novogodišnje poklone urme, smokve i med, u nadi da će godina koja je pred nama biti slatka, kao i novčiće u znak blagostanja.
Janus je preuzeo ključnu ulogu u svim rimskim javnim žrtvama, primajući tamjan i vino prvo pre drugih božanstava.
To je bilo zato što je Janus, kao čuvar neba, bio put kojim se dolazilo do drugih bogova, čak i do samog Jupitera.