Šta je ovo?! Mediji u Srbiji otkrili: Sprema se zakon preko kojeg će se za objave na mrežama ići u zatvor, policija će moći da iznuđuje izjave
Predlažu se kazne čak i za „svesno pristupanje“ takvom materijalu, piše portal Mašina.
U tekstu Mašine postavlja se pitanje da li će se zatvorskom kaznom kažnjavati, na primer, pozivanje na blokade, ali i šta će podrazumevati svesno pristupanje takvom materijalu.
Iz Zakonika se briše potpuno i član 136 – iznuđivanje iskaza. Taj član odnosi se na to da će se službeno lice koje „u vršenju službe upotrebi silu ili pretnju ili drugo nedopušteno sredstvo ili nedopušten način u nameri da iznudi iskaz ili neku drugu izjavu od okrivljenog, svedoka, veštaka ili drugog lica“ biti kažnjeno zatvorom od tri meseca do pet godina.
Takođe, članom koji se briše predviđa se i zatvorska kazna od dve do deset godina za iznuđivanje iskaza ili izjave praćeno teškim nasiljem.
Menjaju se i članovi koji definišu špijunažu i odavanje državne tajne, piše Mašina. Umesto njih, uvodi se „odavanje tajnih podataka“.
U još uvek važećem Zakoniku tajnim se smatraju „vojni, ekonomski ili službeni podaci ili dokumenti koji su zakonom, drugim propisom ili odlukom nadležnog organa donesenim na osnovu zakona proglašeni tajnim, a čije bi odavanje prouzrokovalo ili bi moglo da prouzrokuje štetne posledice za bezbednost, odbranu ili za političke, vojne ili ekonomske interese zemlje“.
U izmenjenom zakoniku umesto toga bi stajalo da su to podaci koje neko neovlašćenom licu saopšti ili učini dostupnim, a da su mu povereni ili da je na njih na neki način došao ili ih pribavio, a koji imaju oznaku tajnosti „interno“ ili „poverljivo“. Predviđene kazne, u zavisnosti od stepena tajnosti i namere, iznose od tri meseca do petnaest godina.
U tekstu portala Mašina postavlja se pitanje šta su „interni podaci“, ako nisu državna tajna i ko ima pravo da podatke proglašava za „interne“.
Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika održaće se od 1. oktobra do 1. novembra 2024. godine.