Šta reći?! Pentagon istraživao sam sebe za ratne zločine u Siriji: Nismo odgovorni za ubistva civila
Interna istraga Pentagona otkrila je da vazdušni napad iz 2019. godine u kojem su ubijena do 64 civila u Siriji nije prekršio američka pravila o angažmanu ili ratno pravo, te da nije izveden bez “bezobraznog zanemarivanja”. Neki vojni oficiri smatraju da je incident, za koji Pentagon i dalje drži da je bio neophodan da bi se uklonili borci ISIS-a.
Dana 18. marta 2019. godine, američki borbeni avion F-15E bacio je bombu na „veliku gomilu žena i dece stisnute uz obalu reke“ u blizini sirijskog grada Baghuz, a zatim je nastavio sa bacanjem još nekoliko bombi, ubivši preživele, prema rečima izveštaja kojeg je objavio New York Times prošlog novembra.
Centralna komanda SAD priznala je da je u napadu ubijeno 80 ljudi, od kojih su samo 16 navodni teroristi Islamske države (IS, bivši ISIS). Vojska je priznala da je ubila četiri civila, ali je insistirala da su preostalih 60 možda bili teroristi, jer su “žene i deca u Islamskoj državi ponekad uzimali oružje”.
Ipak, usledila je istraga, a prema izveštaju koji je završen prošle nedelje, “nije bilo kršenja Pravila angažmana (ROE) ili Zakona o ratu (LOW)”. U izveštaju se navodi da je američki komandant na terenu delovao kako bi gađao militante ISIS-a i pokušao je da razlikuje civile od boraca.
Uprkos udaru u kojem je ubijeno desetine civila, u izveštaju se navodi da je vojska “preduzela korake da ublaži štetu”.
Ruska Spoljno obaveštajna služba: Amerikanci regrutuju džihadiste ISIS-a da bi ih poslali u Ukrajinu https://t.co/hv2g5drQdt
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) May 17, 2022
Prvobitni izveštaj New York Timesa tvrdio je da su vojnici koji su posmatrali napad kroz kameru dronova bili užasnuti i postavljali pitanje da li su upravo svedočili ratnom zločinu. Osim toga, mesto eksplozije je srušeno buldožerom, a interni izveštaji o udaru su “odloženi” tvrdi Times.
Međutim, u poslednjem izveštaju Pentagona stoji da iza odlaganja prijavljivanja incidenta nije bilo “zlonamerne ili pogrešne namere” i da se ne mogu pronaći dokazi koji bi sugerisali da je vojska pokušala “da prikrije odluke ili radnje”.
Celi tekst izveštaja Ministarstva odbrane, uključujući konačan broj civilnih žrtava, ostaje poverljiv. Javnosti je objavljen samo sažetak na dve stranice.
Ministar odbrane SAD, Lloyd Austin podržao je izveštaj u utorak, ali je u dopisu vojnim čelnicima pozvao da osiguraju da se budući izveštaji sastavljaju na blagovremeniji način. Austin, koji je nadgledao napad dronom u Kabulu prošlog augusta u kojem je ubijeno 10 civila, od kojih je sedmoro dece, izjavio je da je “zaštita nevinih civila… strateški i moralni imperativ”.
Ostin je također odbio da kazni bilo kog pripadnika vojske za napad u Kabulu nakon što i u ovom slučaju izveštaj vazdušnih snaga nije utvrdio kršenje zakona.