Stoltenberg: Ukrajina će možda morati da napravi kompromis sa Rusijom
Na Zapadu je da se pobrine da Kijev postigne „prihvatljiv rezultat“, rekao je šef NATO-a
Ukrajina će na kraju možda morati da pristane na neku vrstu kompromisa sa Rusijom kako bi okončala sukob, rekao je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.
U intervjuu za Bi-Bi-Si objavljen u subotu, šef NATO-a je ponovio da Zapad mora dugoročno podržati Ukrajinu „čak i ako verujemo i nadamo se da će se rat završiti u bliskoj budućnosti“. On je dodao da zapadne zemlje treba da ulažu u odbrambene sposobnosti Kijeva kako bi bio otporniji u slučaju budućih neprijateljstava.
Istovremeno je signalizirao da je na Ukrajini da izabere kada i pod kojim uslovima će tražiti mir sa Rusijom. „Na kraju dana, Ukrajina mora biti ta koja odlučuje na kakve kompromise su spremni da urade“, rekao je Stoltenberg, dodajući da je uloga Zapada da pomogne Kijevu da dođe do pregovaračke pozicije koja bi mogla da proizvede „prihvatljiv rezultat .”
S tim u vezi, Stoltenberg je naglasio da ne gura Kijev na bilo kakve ustupke, dodajući da se „pravi mir“ može postići samo pobedom Ukrajine.
Ranije ove nedelje, šef NATO-a je snažno apelovao da podrži Kijev na dugi rok, pozivajući članice bloka da se „manje oslanjaju na dobrovoljne priloge, a više na obaveze prema NATO-u“. Prema nekoliko izveštaja, Stoltenberg je predložio petogodišnji paket vojne pomoći Ukrajini od 100 milijardi evra (107 milijardi dolara). Tačni detalji inicijative se navodno sada raspravljaju.
Tokom čitavog sukoba, Rusija je tvrdila da je otvorena za razgovore sa Ukrajinom. Međutim, ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski zabranio je bilo kakve pregovore sa aktuelnim rukovodstvom u Moskvi nakon što su četiri bivše ukrajinske teritorije velikom većinom glasale za pridruživanje Rusiji u jesen 2022.
Ukrajinski lider je savetovao „formulu mira“ u deset tačaka tražeći da Moskva povuče svoje trupe sa teritorije koju Kijev tvrdi kao svoju, kao i da se uspostavi tribunal za krivično gonjenje ruskih zvaničnika za navodne ratne zločine. Moskva je odbacila inicijativu kao „odvojenu od stvarnosti“.
U intervjuu za Politico u subotu, šef kabineta Zelenskog Andrej Jermak izjavio je da će se Ukrajinci, iako su umorni od sukoba, žestoko protiviti svakom kompromisu sa Rusijom.
Međutim, prošlog meseca Zelenski je sugerisao da povratak ukrajinskim granicama iz 1991. godine više nije preduslov za pregovore sa Rusijom. Ipak, on je i dalje insistirao da Kijev mora da povrati teritoriju koju je izgubio od Moskve 2022. godine.
Moskva je saopštila da Ukrajina mora da uzme u obzir činjenicu da su se njene granice drastično promenile od početka neprijateljstava.