Stručnjaci koji su godinama unapred predviđali Covid sada strahuju da bi novi virus mogao izazvati pandemiju
Stručnjaci koji su godinama unapred predviđali Covid sada su otkrili kako bi novi virus mogao da izazove pandemiju.
Prognostičari pandemije podigli su uzbunu nakon što je u američkoj državi Alabama otkriven virus koji nikada ranije nije otkriven, upozoravajući na njegov potencijal da zarazi ljude. Jedan stručnjak je tvrdio da bi ovaj novi virus mogao da „preti čitavom čovečanstvu“.
Istraživači sa Univerziteta Kvinslend u Australiji otkrili su virus Camp Hill kod rovki u Alabami još 2021. godine.
Iz nekog razloga, oni su tek nedavno objavili svoj izveštaj u kojem su izneli svoju zabrinutost u vezi sa njegovim potencijalom da se prenese na druge vrste, uključujući ljude.
Mail Online izveštava: Virus Camp Hill je deo porodice henipavirusa, koja takođe uključuje smrtonosne viruse Nipah i Hendra, koji se svrstavaju među najveće pandemijske pretnje Svetske zdravstvene organizacije.
Dr David Dijack, stručnjak za javno zdravlje u Nacionalnoj asocijaciji za zdravlje životne sredine, koji nije bio uključen u istraživanje, rekao je za DailyMail.com da bi novi virus poput ovog mogao „pretiti čitavom čovečanstvu“.
Stigao im je kraj, više nemaju gde da se sakriju | Nikola Jović | Mario Zna, 314 Uživo
Rekao je: „Ono što nas zabrinjava u javnom zdravstvu je da imamo ovaj virus sa [verujemo] veoma visokom stopom smrtnosti, i ako bi mutirao i preneo se na čoveka, i napao bubrege, kao što smo videli kod nekih životinja, to bi moglo biti posebno opasno za čitavo čovečanstvo.“
Virus Camp Hill tek treba da zarazi čoveka, tako da se o njemu malo zna, ali drugi patogeni iz iste porodice mogu izazvati upalu kičmene moždine i mozga, oticanje mozga, respiratorni distres, oštećenje bubrega i oštećenje jetre.
Dr Dajack je dodao: „Rekao bih da postoje tri stvari koje me drže budnim noću: jedna je nuklearni rat. Druga je implikacija promene klime, a treća je globalna pandemija, a virus Camp Hill se nalazi u fokusu zabrinutosti za pandemiju.
Drugi stručnjaci su manje uznemireni zbog otkrića, kao što je dr Donald Burk, epidemiolog koji je bio ključan u pružanju uvida u to kako se koronavirusi šire i zaražavaju ljude, budući da je dve decenije ranije prognozirao globalnu pandemiju. Rekao je za DailyMail.com da „nije verovatno da će izazvati epidemiju“.
Novost virusa Camp Hill znači da naučnici imaju više pitanja nego odgovora, a njegova sekvenca genoma još uvek ne pruža informacije o ozbiljnosti ili prenosivosti.
Iako sadrži podatke koji pokazuju da može da inficira ljudske ćelije, dr Adam Hjum, virolog sa Univerziteta u Bostonu, rekao je za DailyMail.com: „To vam ne govori da li bi bio patogen [uzrok bolesti] ili ne, ali ako ne može da uđe u ljudske ćelije, onda vam govori da verovatno nije patogen.
Dr Hjum, koji nije bio uključen u australijsko istraživanje, dodao je: „U ovom trenutku ne znamo dovoljno o tome. Možda ćemo jednog dana u budućnosti moći da utvrdimo prenosivost i virulenciju.’
Istraživači sa Univerziteta Kvinslend uhvatili su četiri severne kratkorepe rovke (Blarina brevicauda) u Alabami u okviru studije o starenju sisara 2021.
Oni su analizirali uzorke tkiva životinja i otkrili genetski materijal virusa Camp Hill.
Virus je prvenstveno pronađen u bubrezima rovki, što sugeriše da bi napao iste organe kod ljudi.
Dr Ris Pari sa Škole za hemiju i molekularne bionauke rekao je: Najbliži poznati henipavirus virusu Camp Hill koji je izazvao bolest kod ljudi je Langia virus, koji je prešao sa rovki na ljude u Kini.
NOVO: Pored izlaska iz Svetske Zdravstvene Organizacije predsednik Argentine Havijer Milei potpisao je izvršnu naredbu kroz koju se zabranjuju operacije promene pola kod maloletnika 🇦🇷💥🏳️⚧️
👉 Opširnije Pročitajte na Telegram kanalu Nulta Tačka https://t.co/n4woLxFoUI pic.twitter.com/g2dC29onER
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 6, 2025
„Ovo ukazuje da može doći do prenošenja sa rovke na čoveka.“
Langia virus, kao Camp Hill, Nipah i Hedra, pripada porodici henipavirusa. Obično izaziva blage simptome, uključujući kašalj, umor i groznicu.
Virusi Nipah i Hendra mogu se pokazati mnogo težim. Nipah virus izaziva teške respiratorne probleme, upalu i otok mozga i potencijalno otkazivanje organa.
Hendra virus izaziva slične upale i respiratornu insuficijenciju, kao i upalu pluća.
Dok naučnici ne znaju kako se virus Camp Hill može manifestovati kod pacijenata, oni su u stanju da donesu neka nagađanja na osnovu simptoma drugih henipavirusa.
Kada je izložen drugim henipavirusima kroz kontakt sa telesnim tečnostima zaraženih životinja, konzumiranjem kontaminiranog voća ili bliskim kontaktom sa nekim ko je zaražen, protein na njegovoj površini se vezuje za drugi protein na ćelijskim membranama osobe u različitim tkivima u celom telu, uključujući pluća, mozak i krvne sudove.
Kada se proteini povežu zajedno, virusni patogen se spaja sa ćelijom domaćinom i prenosi nešto RNK u nju. Virus zatim otima ćelije da bi ih naterao da repliciraju genetski materijal i proizvode još više virusnih proteina koji dalje inficiraju više ćelija.
Postoje neki dokazi koji ukazuju na to da se henipavirusi mogu širiti respiratornim kapljicama, ali to nije u potpunosti shvaćeno.
Dr Dajak je rekao: „Kao što smo videli kod Covida, u početku je bilo nejasno da li su to fomiti – organizmi na površinama – ili je to bilo u vazduhu. Ispostavilo se da je bilo u vazduhu.
Zbog ovako nečeg, ako je u vazduhu, to mi izaziva veliku nevolju kao profesionalcu u javnom zdravstvu.
Nulta Tačka/DailyMail