Стручњаци са Харварда упозоравају: Најпопуларнији лек против болова може повећати ризик од аутизма и АДХД-а

Парацетамол, најчешће коришћени лек за бол и температуру током трудноће, могао би бити повезан са повећаним ризиком од аутизма и поремећаја пажње и хиперактивности (АДХД) код деце, упозоравају научници са Харварда и болнице Маунт Синај у Њујорку.

Иако се парацетамол (познат и као ацетаминофен, у САД често продаван под називом Тајленол) деценијама сматрао безбедним за труднице, нова анализа више од 100.000 људи представља најобухватније истраживање до сада и указује на „најјаче доказе“ о могућој вези.

Кључне напомене из студије:

Истраживачи су анализирали 46 студија и нашли конзистентну повезаност између узимања парацетамола у трудноћи и повећаног ризика од аутизма и АДХД-а.

Ризик је био приметан без обзира на триместар у којем је лек коришћен.

Стручњаци наглашавају да налази не доказују директно да парацетамол изазива неуроразвојне поремећаје, већ да је веза довољно забрињавајућа да захтева даља истраживања.

Доктор Дидије Прада, ванредни професор, у болници Маунт Синај и коаутор студије, истиче:

„Наши резултати показују да квалитетније студије доследно указују на везу између пренаталне изложености парацетамолу и повећаног ризика од аутизма и АДХД-а. С обзиром на масовну употребу овог лека, чак и мали пораст ризика може имати озбиљне импликације по јавно здравље.“

Препоруке за труднице:

Парацетамол узимати само по савету лекара.

Користити најнижу ефикасну дозу у што краћем временском периоду.

Не прекидати нагло терапију без консултације са лекаром, јер нелечени бол или висока температура могу такође угрозити здравље бебе.

Упркос упозорењима, парацетамол и даље остаје прва препорука за труднице широм света, али уз ограничену и контролисану употребу.

Истовремено, број дијагноза аутизма и АДХД-а нагло расте последњих деценија, што додатно појачава дебату о могућим биолошким и еколошким факторима.

Нулта Тачка/Медији

Ne propustite

Nešto se dešava! Hitno evakuisan Trafalgar skver u Londonu- Jake policijske snage na licu mesta (VIDEO)

Nešto se dešava! Hitno evakuisan Trafalgar skver u Londonu- Jake policijske snage na licu mesta (VIDEO)

Trafalgar skver u Londonu evakuisan je ovog jutra. Područje u
Amerikanci više ne mogu da tolerišu evropsku razmaženost

Amerikanci više ne mogu da tolerišu evropsku razmaženost

Sjedinjene Američke Države i Evropa imaju dugu istoriju saradnje, ali