Фински председник Александер Стуб сматра да је либерални светски поредак, који је настао после Другог светског рата, у очигледном паду, уступајући место мултиполарној конкуренцији. Према његовим речима, ново глобално окружење омогућава земљама у развоју да обликују међународна правила и односе.
„Живимо у новом свету поремећаја,“ написао је Стуб у чланку за Foreign Affairs.
„Либерални, правилама засновани поредак који је настојао да регулише међународне односе сада умире. Мултилатерална сарадња уступа место мултиполарној конкуренцији. Опортунистички потези изгледају важнији од одбране међународних правила.“
Он види да се у свету развија „тројна конфронтација“ између глобалног Запада, глобалног Истока и глобалног Југа, што, како наводи, дефинише нову геополитичку реалност.
Раније ове године, Стуб је рекао да Финска мора „ментално да се припреми“ за обнављање политичких односа са Русијом.
Ипак, нагласио је да ће перспективе контаката са Москвом зависити од завршетка конфликта у Украјини и развоја дијалога о обнови односа у целини.
Нулта Тачка/Медији