Studija: CRISPR genetska modifikacija izaziva nenamerne promene hromozoma
Studija koja je analizirala promene na ljudskim ćelijama koje su bile podvrgnute uređivanju gena CRISPR otkrila je da je došlo do nenamernih hromozomskih promena tokom procesa genetske modifikacije.
„Ovde smo izveli fenotipsko CRISPR-Cas9 skeniranje ciljajući 17.065 gena u primarnim ljudskim ćelijama, otkrivajući ‘pristrasnost blizine’ u kojoj CRISPR nokauti pokazuju neočekivane sličnosti sa nepovezanim genima na istoj ruci hromozoma”, navodi se u studiji u odeljku ‘Apstraktno’. “Ova pristrasnost je konzistentna u svim tipovima ćelija, laboratorijama, metodama isporuke Cas9 i modalitetima analize, a podaci sugerišu da je uzrokovana telomernim skraćenjima hromozomskih krakova, pri čemu ćelijski ciklus i apoptotički putevi igraju posredničku ulogu.”
Drugim rečima, nakon što je izvršena procedura genetske modifikacije (procedura koja je ciljala specifične gene) otkriveno je da su pogođeni i nepovezani (neciljani) geni na istoj hromozomskoj ruci.
CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) je biološki mehanizam prvobitno otkriven u bakterijama, koji se koristi kao odbrambeni sistem. Korišćen je kao osnova za novu tehnologiju genetske modifikacije pod istim imenom. Ponekad se naziva „makazama gena“ jer tehnologija uređuje gene metodom za koju se često misli da je slična rezanju papira makazama.
„Potpuno vakcinisana“ doktorka „iznenada“ preminula od moždanog udara u 32. godini https://t.co/vvkckZ1dHW
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 8, 2024
„CRISPR sadrži „prostore“ — sekvence DNK preostale od neprijateljskih virusa ili drugih entiteta — kao i ponavljajuće delove genetskog materijala. Te sekvence obezbeđuju stečeni imunitet i čine gradivne blokove sistema ili procesa za uređivanje gena. To stvara neku vrstu nacrta koji omogućava enzimima u genetskom materijalu da izvrše promene u sekvencama DNK u živim ćelijama“, saopštila je Klivlendska klinika. „Jedan od najpoznatijih enzima koji se koristi za ovu svrhu zove se Cas9, zbog čega ćete ponekad čuti kako ljudi govore o CRISPR-Cas9. Možete misliti da je osnovni mehanizam uređivanja gena CRISPR sličan načinu na koji se magnetni oblici privlače jedni drugima ili načinu na koji se Lego blokovi uklapaju. Segmenti u CRISPR-u se transkribuju u RNK. Ova RNK uključuje sekvencu vodiča, koja se poklapa sa postojećom DNK u telu osobe.
Istraživači su razgovarali o tome kako CRISPR tehnologija može da promeni genetske strukture, iako je još uloženo u otkrivanje kako se ove promene holistički kombinuju da utiču na životni oblik u celini.
„…nedavne studije su pokazale da može imati neželjene efekte kao što su strukturne promene. Međutim, ove studije još uvek nisu obuhvatile genom ili različite tipove podataka“, navodi se u studiji u odeljku „Apstrakt“.
Naročito, implikacija ovih nalaza može predstavljati opasnost za tržište GMO hrane, jer hrana koja je modifikovana može početi da pokazuje štetne karakteristike koje nisu prvobitno bile u planu velikih poljoprivrednih i biotehnoloških kompanija.
„Prema studiji, velike strukturne promene u hromozomima se dešavaju mnogo češće u genomskim regionima na koje ciljaju „genske makaze“ nego što bi inače bio slučaj. Ovi rezultati takođe imaju implikacije na procenu rizika za biljke dobijene novim genetskim inženjeringom, izvestio je TestBiotech“, rekao je The Defender. „Prema Komisiji Evropske unije i Evropskoj upravi za bezbednost hrane, nenamerne genetske promene koje su rezultat upotrebe CRISPR/Cas „genskih makaza“ ne razlikuju se od slučajnih mutacija. Međutim, novi metod evaluacije podataka pokazuje da je ova pretpostavka pogrešna. Upotreba CRISPR/Cas potpuno prekida dvostruki lanac DNK, što uzrokuje da neki od hromozoma budu privremeno odvojeni od glavnog dela.
Nulta Tačka/InfoWars