Studija dokazala: Levičari, “vokeri”, vakseri i njima “boluju” od nižeg nivoa INTELIGENCIJE
Prema nedavnoj studiji, pojedinci koji poseduju viši nivo kognitivnih sposobnosti imaju tendenciju da više podržavaju individualne slobode i manje brinu o tome da budu „woke“ ili kako bi se u našem žargonu prevelo “levičari, translevičari, drugosrbijanci”.
Predvođen Luizom Drieg, tim istraživača je sproveo anketu među 300 odraslih ljudi koji žive u Severnoj Americi kako bi istražili ovaj fenomen. Istraživači su koristili platformu Mechanical Turk za sprovođenje ankete i primenili Ammons brzi test za procenu kognitivnih sposobnosti učesnika.
Ammons brzi test meri kognitivne sposobnosti tražeći od učesnika da pravilno upare reči sa svojim odgovarajućim slikama. Istraživači su pretpostavili da će pojedinci sa višim kognitivnim sposobnostima pokazati veći nivo podrške individualnim slobodama i manje brige o „budnom“ pokretu.
Rezultati studije su podržali hipotezu istraživača. Učesnici koji su se bolje pokazali na Ammons Quick Testu pokazali su veći nivo podrške individualnim slobodama. Nasuprot tome, pojedinci koji su imali loše rezultate na testu su pokazivali suprotne tendencije.
NOVO! SAŠA BOROJEVIĆ U PODCASTU MARIO ZNA
Istraživači su takođe ocenili podršku učesnika slobodi govora i brigu za političku korektnost, navodi Daily Skeptic .
Da bi izmerili prvo, konstruisali su skalu od 9 stavki, koja se sastoji od stavki kao što su „Svaki pojedinac ima neotuđivo pravo da slobodno izrazi svoje misli“ i „Cenzura govora ostavlja malo prostora za debatu i različite tačke gledišta“.
Za merenje poslednjeg, koristili su skalu od 7 stavki koju su razvila još dva istraživača.
Uključuje stavke kao što su „Pokušavam da obrazujem ljude oko sebe o političkom značenju njihovih reči“ i „Naljutim se kada čujem da neko koristi politički nekorektan jezik“.
Ključni nalaz istraživača prikazan je u prvoj koloni tabele ispod.
Vrednosti su koeficijenti korelacije – način da se kvantifikuje koliko su dve varijable jako povezane.
Nalazi ove studije sugerišu da kognitivna sposobnost igra ulogu u oblikovanju političkih stavova i uverenja pojedinaca.
Iako je potrebno više istraživanja da bi se u potpunosti razumeo odnos između kognitivne sposobnosti i političke ideologije, ovi rezultati naglašavaju važnost razmatranja kognitivnih sposobnosti prilikom ispitivanja političkih stavova i ponašanja.