Studija: Fajzerova vakcina protiv COVID-19 povezana sa „rakom krvi“
Široko rasprostranjena mRNA vakcina Pfizer/BioNTech Covid-19 izaziva redak i smrtonosan oblik raka krvi, prema novoj studiji.
Studija izaziva zabrinutost u vezi sa potencijalom vakcine da izazove retki oblik raka krvi, poznat kao angioimunoblastični limfom (AITL).
Veza između Pfizer vakcine i AITL-a otkrivena je u studiji slučaja sa Univerziteta Marshall, Huntington, WV, SAD. Studija otkriva da je BNT162b2 vakcina mogla da igra ulogu u razvoju AITL-a kod pacijenata, zbog maligne transformacije TFH ćelija kod osoba sa predisponirajućom mutacijom RHOA-17v.
Trialsitenews.com izveštava: Da li Pfizer/BioNTech (BNT162b2) mRNA vakcina, istovremeno izazivajući efikasnu stimulaciju T folikularnih pomoćnih (TFH) ćelija koje dovode do snažnog odgovora B ćelija germinalnog centra, takođe izaziva neželjene efekte uključujući limfadenopatiju? Da li bi to takođe moglo dovesti do retkog raka krvi barem u nekim slučajevima? TrialSite je prijavio više slučajeva ovog stanja takođe agregiranih u React19 Scientific Publications Directory, koji trenutno sadrži najmanje 20 studija koje pokazuju da mRNA vakcine mogu u retkim prilikama da izazovu ovo stanje. A posebno u ovom slučaju, autori studije sa Univerziteta Maršal, Hantington, WV, u SAD izveštavaju da je Pfizer mRNA COVID-19 vakcina nazvana BNT162b2 izazvala slučaj angioimunoblastičnog limfoma (AITL), redak, periferni T-ćelijski limfom (PTCL) sa mutiranim genom RHOA-G17v koji se razvija kod pacijenta nakon vakcine BNT162B2 sa uverljivim objašnjenjem. Retka, agresivna i brzo rastuća grupa karcinoma krvi koja utiče na limfni sistem, PTCL je podtip ne-Hodžkinovog limfoma (NHL) koji se razvija iz zrelih belih krvnih zrnaca, nazvanih T-ćelije i prirodne ćelije ubice (NK), u limfoidnim tkivima izvan koštane srži. U ovom slučaju, autori studije ukazuju na verovatnu korelaciju između dijagnoze AITL nakon vakcinacije mRNA zbog maligne transformacije TFH ćelija kod pacijenata koji imaju predisponirajuću mutaciju RHOA-17v.
Studija slučaja
Objavljeno u Sage Journals Journal of Investigative Medicine High Impact Case Report, lekari-naučnici izveštavaju da je 60-godišnja žena iz Azije primila svoju prvu dozu Pfizer BNT162B2 mRNA vakcine u avgustu 2021.
Dopisni autor Jai Kumar Khatri, Edvard Comprehensive Cancer Center, Medicinski fakultet Univerziteta Marshall i kolege izveštavaju neposredno nakon vakcinacije da je pacijentkinja razvila desnu aksilarnu limfadenopatiju (abnormalni limfni čvor preko pazuha ili aksile). Nakon druge doze u septembru 2021. godine, razvila je povećanje limfnih čvorova (LN) na vratu i preponama.
Postupak
Lekari-istraživači iz Zapadne Virdžinije navode da je pacijent podvrgnut ekscizionoj biopsiji leve zadnje strane grlića materice i leve prepone LN u aprilu 2022, zbog uporne palpabilne limfadenopatije.
„Rezultati biopsije su zatim pokazali benignu folikulsku hiperplaziju,“ benignu, ne-neoplastičnu bolest koja stoji iza povećanja broja i veličine folikula limfnih čvorova.
Bolnice su dobijale bonuse za “ubijanje pacijenata u vreme COVID-a”! Svedočenje poznatog američkog advokata (VIDEO) https://t.co/CW8MnW6KCu
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 26, 2024
Kako su izvestile kolege sa Univerziteta Maršal, desna aksilarna LN biopsija je urađena za progresivne B simptome. Demonstracija slučaja AITL-a, sa molekularnim studijama koje ukazuju na mutaciju u genima TET-2, IDH-2 i RHOA-G17v.
Progresija AITL-a nakon BNT162B2 mRNA vakcine je ograničena u literaturi. Međutim, Imenik naučnih publikacija sadrži pregršt uporedivih studija.
Treba napomenuti da je studijski tim izvestio u ovoj seriji slučajeva: „Naš slučaj pokazuje verodostojnu korelaciju između dijagnoze AITL-a nakon vakcinacije mRNA zbog maligne transformacije TFH ćelija kod pacijenata koji imaju predisponirajuću mutaciju RHOA-17v.
Iako autori priznaju neophodnu efikasnost u vezi sa vakcinama iRNK COVID-19, oni takođe priznaju zabrinutost zbog ovog karcinoma – a na osnovu retkosti AITL-a i heterogenosti molekularnih nalaza, autori artikulišu potrebu za dodatnim studijama za dalje utvrde neke formalnije veze.
Ključno pitanje?
Ova studija dokazuje „verovatnu povezanost mRNA vakcine i limfomatoznih procesa, posebno AITL-a. Sa TFH ćelijskim potpisom AITL-a i ulogom mRNA vakcine da izazove robustan TFH odgovor i proliferaciju germinalnog centra, moguće je da su pojedinci koji nose ove mutacije pod većim rizikom od razvoja ili demaskiranja osnovnog limfoma.
Retkost AITL-a i heterogenost molekularnih nalaza sugerišu da je potrebno više studija da bi se uspostavila takva povezanost.
Autori su pažljivi u svom izražavanju kako ne bi implicirali da ljudi treba da se drže dalje od vakcine protiv COVID-19 uprkos težini ovih nalaza. Oni napominju važnost „da ukupna korist od mRNA vakcina u prevenciji COVID-19 i njegovih komplikacija daleko nadmašuje svaki retki potencijalni rizik. Ipak, s obzirom na blažu prirodu varijanti Omicron-a, raširenu prethodnu izloženost zbog infekcije i drugih faktora, da li je vreme da se ponovo razmotri ova tvrdnja?
Nulta Tačka/TrialSiteNews