Studija koja menja sve: Izlaganje hladnoći može inhibirati rast raka
Ledene kupke i hladna ronjenja su stavljeni u centar pažnje nakon podcasta Džoa Rogana i dr Endrua Habermana ranije ove godine o zdravstvenim prednostima terapije izlaganja hladnoći. Studija koju je prošle godine objavila dr Suzana Soberg, stručnjak za tretman hladnoćom i toplotom, citirana je u Podkastu.
Kada razmišljate o ledenim kupkama – prva stvar koja vam pada na pamet je izlaganje hladnoći za atletske performanse i oporavak od vežbanja. Ali prema Roganu i Habermanu, kao i prema Soberginoj studiji i drugima, redovni korisnici koji su podvrgnuti terapiji hladnoćom će požnjeti zdravstvene prednosti u vidu adaptivne hormeze, regulacije hormona koji se odnose na spavanje, regulisanja nivoa energije, održavanja raspoloženja, bržeg oporavka nakon treninga i poboljšanja mentalnih procesa.
U posebnoj studiji, zdravstvene prednosti idu još dublje. Istraživači sa Instituta Karolinska u Švedskoj pokazali su da izlaganje hladnoći može inhibirati rast kancerogenih ćelija kod miševa i ljudi.
Istraživači su svoje nalaze objavili u britanskom naučnom časopisu Nature. Pod nazivom „Suzbijanje tumora posredovano smeđom masnoćom putem hladno izmenjenog globalnog metabolizma“, otkrili su da su glodari sa ćelijama raka koji su bili neprekidno izloženi veoma niskim temperaturama, ali iznad nule, tokom 20 dana, doživeli aktivaciju svog smeđeg masnog tkiva, koji sagoreva energiju umesto da je skladišti, smanjujući snabdevanje tumora energijom.
„Slično, izlaganje miševa koji nose tumor hladnoći takođe je značajno inhibiralo stopu rasta ovih tipova tumora“, navodi se u studiji.
You can be strong without thoughts, just existing in the stillness of the mind, well-nourished with the life-force, the blood flow, because your thinking brain isn’t dominating those resources. Breathe. Go out into the cold. Feel it. It will take you back into yourself.
— Wim Hof (@Iceman_Hof) December 18, 2022
New Scientist je objasnio više o studiji:
Da bi eliminisali mogućnost da je supresija tumora bila posledica nečeg drugog osim terapije hladnoćom, Cao [istraživač Yihai Cao] i njegov tim intervenisali su na nekoliko načina. Nakon hirurškog uklanjanja smeđe masti miševa izloženih hladnoći, ili isključivanja gena pomoću kojeg smeđa mast generiše toplotu, inhibicija tumora je izostala.
Inhibicija je takođe izostala kada su miševi hranjeni ishranom sa visokim sadržajem glukoze, što sugeriše da je rast tumora bio inhibiran nedostatkom glukoze. Tim je takođe izvršio genetsku analizu tumora izloženih hladnoći, otkrivši smanjenje markera povezanih sa potrošnjom glukoze.
Zatim, u drugom delu eksperimenta, istraživači su izložili grupu od šest zdravih ljudi temperaturi od 16°C u trajanju od 2 do 6 sati tokom dve nedelje. Ono što su pronašli bilo je slično miševima. Aktivirano je smeđe masno tkivo dobrovoljaca.
Osoba sa Hodžkinovim limfomom bila je neprekidno izložena hladnoći nedelju dana. Rezultati su takođe otkrili da se smeđa mast aktivirala, a njihovi tumori su trošili manje glukoze tokom ovog perioda.
Potrebno je izvršiti mnogo više istraživanja u terapiji izlaganja hladnoći. U međuvremenu, trend ledenih kupki, pa čak i izlaganja toploti u kombinaciji, postao je viralan na društvenim mrežama nakon Roganovih podcasta.
… a Vim Hof, takođe poznat kao ‘Ledeni čovek’, godinama predvodi pokret za izlaganje hladnoći.
Do eu-stress? ❄️🤔 When taking a cold shower or an ice bath, you are challenging your body and exposing it to eustress, which is a positive stress. If you learn to focus and stay calm during the immediate stress of the cold you can also get less affected by other stressors. pic.twitter.com/hDRgXryxdk
— Wim Hof (@Iceman_Hof) December 10, 2022