STUDIJA OTKRIVA: Amerikanci bi za nedelju dana ostali bez municije ako bi ušli u rat protiv KINE
Nova studija objavljena ove nedelje od strane DC-a Centar za strateške i međunarodne studije (CSIS) sa sedištem u Vašingtonu, zaključuje da američka odbrambena industrija „nije adekvatno pripremljena“ za „dugotrajni konvencionalni rat“ sa neprijateljem sa velikom vojskom poput Kine.
Nalazi su rezultat simulacije ratnih igara koja se takođe u velikoj meri oslanjala na zapažanja i statističke podatke dobijene iz ukrajinsko-ruskog rata, kao i na stalnu vojnu podršku Vašingtona Kijevu.
Informacije iz rata u Ukrajini navele su CSIS da otkrije da će SAD brzo iscrpiti svoju municiju, posebno dalekometnu, precizno navođenu – za samo manje od nedelju dana rata sa Kinom u Tajvanskom moreuzu .
„Glavni problem je što američka odbrambena industrijska baza — uključujući industrijsku bazu municije — trenutno nije opremljena da podrži dugotrajni konvencionalni rat“, , naglašava se u studiji .
UŽIVO! VEČERAS OD 20h! ZARKOVIĆ U PODCASTU MARIO ZNA
„Suština je da odbrambena industrijska baza, po mom sudu, nije spremna za bezbednosno okruženje koje sada postoji “, zaključio je Seth Jones iz CSIS-a u izjavi za The Wall Street Journal .
Kao glavni autor studije, Džons je postavio pitanje: „Kako efikasno ratovati ako nemate dovoljne zalihe vrste municije koja će vam trebati za scenario Kinesko-tajvanskog moreuza?“
„Kao što rat u Ukrajini ilustruje, rat između velikih sila će verovatno biti dugotrajan sukob u industrijskom stilu za koji je potrebna snažna odbrambena industrija sposobna da proizvede dovoljno municije i drugih sistema naoružanja za dugotrajan rat ako odvraćanje ne uspe…“
„S obzirom na vremensko razdoblje za industrijsku proizvodnju, verovatno bi bilo prekasno da odbrambena industrija poveća proizvodnju ako bi došlo do rata bez velikih promena .
Izveštaj je dodatno istakao da je spora priroda američke birokratije i nadzora takođe fundamentalni aspekt problema :
Studija takođe kaže da američka inostrana vojna prodaja (FMS) traje predugo jer treba da ih pokrene Stejt department, a zatim da izvrši Ministarstvo odbrane i da na kraju odobri Kongres. Prodaja u inostranstvu ima koristi, uključujući podršku američkoj odbrambenoj industriji, jačanje savezničkih odnosa i sprečavanje prodaje protivničkih sistema drugim zemljama, navodi se u studiji.
🔶 MEKSIKO zabranio “Kemtrejls” i geoinžinjering nakon što je AMERIČKA firma pokušala da blokira sunčeve zrake https://t.co/weBrKUTEsJ
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 25, 2023
„Sistem FMS SAD nije optimalan za današnje konkurentno okruženje — okruženje u kojem takve zemlje kao što je Kina grade značajne vojne kapacitete i dok se njihovo oružje sve više kupuje u inostranstvu“, navodi se u studiji.
Čini se da Pentagon uzima u obzir i svestan je da su događaji u Ukrajini razotkrili nedostatke američke odbrane, pošto Bajdenova administracija odlučuje da se sve više uključuje. Njujork tajms je u utorak izvestio da SAD planiraju da povećaju proizvodnju artiljerijske municije za 500 odsto u naredne dve godine .
Dok je američka vojska ranije proizvodila 14.400 granata kalibra 155 mm mesečno, prema novim planovima te brojke bi mogle dostići preko 90.000 svakog meseca.