Studija: Preko 80% mastila za tetoviranje sadrži supstance koje mogu da izazovu oštećenja organa i alergije
Velika većina mastila za tetoviranje koja se prodaju u Sjedinjenim Državama kontaminirana su sastojcima koji nisu navedeni i koji mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući oštećenje organa, prema nedavnoj studiji.
Studija, objavljena u časopisu Analitical Chemistry 22. februara, istraživala je devet različitih brendova mastila za tetoviranje uobičajenih u Sjedinjenim Državama, od manjih do velikih brendova.
Od 54 mastila od devet brendova koje su analizirali istraživači, za 45 (83 procenta) je otkriveno da sadrže „nenavedene aditive i/ili pigmente“, navodi se u studiji.
„Glavni, nenavedeni sastojci uključuju polietilen glikol, propilen glikol i više alkane. Mnogi sastojci predstavljaju moguće alergijske ili druge zdravstvene rizike.“
Više od polovine mastila je sadržalo polietilen glikol koji nije na listi, koji uzrokuje oštećenja organa nakon višekratnog izlaganja. Petnaest mastila je sadržalo propilen glikol, potencijalni alergen. Neke su sadržavale jedinjenje zvano 2-fenoksietanol koje je predstavljalo zdravstveni rizik za dojenčad dok su druga mastila bila kontaminirana antibiotikom koji se koristi za lečenje infekcija urinarnog trakta.
„Zajedno, rezultati ove studije naglašavaju potencijal za značajan problem oko netačnog označavanja mastila za tetovaže u Sjedinjenim Državama“, navodi se u studiji.
Istraživanje nije moglo da identifikuje da li su sastojci koji nisu navedeni na listi dodani nenamerno ili je proizvođač dobio kontaminirane materijale. Takođe je nepoznato da li je proizvođač pogrešno označio mastila.
Svet u okovima, određuje se budućnost čovečanstva | Andrija Klarić | Mario Zna 265, Uživo
Rizici povezani sa tetoviranjem se obično fokusiraju na rak kože i reakciju na pigmente. Međutim, aditivi za mastilo takođe mogu biti opasni, uključujući i negativne uticaje izvan kože. Ako osoba sa tetovažom počne da doživljava reakcije, sastojci koji nisu navedeni mogu otežati utvrđivanje koja se reakcija dešava i zašto se dešava.
„Nadamo se da će proizvođači ovo iskoristiti kao priliku da preispitaju svoje procese, a da umetnici i klijenti shvate ovo kao priliku da se zalažu za bolje etiketiranje i proizvodnju“, rekao je Džon Svierk, docent hemije na Univerzitetu Binghamton koji je takođe autor studije.
Regulacija mastila
Tek nedavno je u Sjedinjenim Državama uveden propis o mastilu za tetoviranje. Krajem 2022. godine, Kongres je usvojio Zakon o modernizaciji regulative kozmetike (MoCRA), dozvoljavajući američkoj Upravi za hranu i lekove (FDA) da po prvi put reguliše mastila za tetoviranje, uključujući regulisanje prakse označavanja.
Pre donošenja Zakona, mastila za tetoviranje su se smatrala kozmetičkim i ne podležu propisima. „FDA još uvek smišlja kako će to izgledati i mislimo da će ova studija uticati na diskusije oko MoCRA“, izjavio je gospodin Svierk.
52% mladih vakcinisanih sada imaju „turbo rak“, upozorava vrhunski lekarhttps://t.co/ogqfmAclxG
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 12, 2024
„Ovo je ujedno i prva studija koja eksplicitno razmatra mastila koja se prodaju u Sjedinjenim Državama i verovatno je najsveobuhvatnija jer se bavi pigmentima koji nominalno ostaju u koži i nosećem pakovanju, u kome je pigment suspendovan.”
Studija se fokusirala samo na supstance prisutne u količinama od 2.000 delova na milion (ppm) ili više, za koje se obično smatra da su visoke koncentracije.
Međutim, u Evropi, čak i supstance u rasponu od samo dva ppm uzimaju se u obzir od strane nadležnih organa prilikom procene rizika. Kao takva, mastila za tetoviranje mogu sadržati još više potencijalno toksičnih supstanci od onoga što je studija otkrila.
Rizici od mastila za tetoviranje
Studija o mastilima za tetoviranje iz 2021. sprovedena u Evropskoj uniji došla je do sličnih zaključaka. Analizirala je 73 boje za tetoviranje na tržištu, istražujući etikete kao i sastojke.
Studija je otkrila da je „devedeset tri procenta kupljenih mastila za tetoviranje prekršilo evropske, zakonske zahteve u vezi sa etiketiranjem“.
„Pedeset posto mastila za tetoviranje pogrešno je navelo najmanje jedan pigmentni sastojak“, napisali su autori. „Šezdeset jedan procenat mastila je sadržao pigmente koji izazivaju zabrinutost, posebno crvena mastila.
Glavni metali otkriveni u mastilima uključivali su gvožđe, aluminijum, titanijum i bakar, od kojih je većina bila zelena ili plava. „Utvrđeno je da se nivoi gvožđa, hroma, mangana, kobalta, nikla, cinka, olova i arsena značajno razlikuju.
Istraživači studije pozvali su proizvođače mastila za tetoviranje da poštuju propise i minimiziraju prisustvo nečistoća nikla i hroma kako bi sprečili alergije i toksične reakcije među korisnicima.
Retrospektivna studija iz decembra 2016. razmatrala je 493 zdravstvene komplikacije nastale kao rezultat tetoviranja među 405 osoba. Identifikovali su 184 slučaja alergijskih reakcija, 53 slučaja bakterijskih infekcija i 46 psiho-socijalnih komplikacija.
Američka administracija za hranu i lekove (FDA) zamolila je ljude da „razmisle pre nego što se tetoviraju“. Višestruke istraživačke studije „izveštavaju da neka mastila sadrže pigmente koji se koriste u toneru za štampače ili u farbi za automobile“, navela je agencija, dodajući da „nije odobrila nikakve pigmente za ubrizgavanje u kožu u kozmetičke svrhe“.
Nakon tetoviranja, osoba može imati crvenilo, otok ili toplinu na koži. Ako tetovirano područje ne zaceli ili ako se u regionu formira osip, FDA savetuje ljudima da kontaktiraju svog zdravstvenog radnika. Ovo je posebno preporučeno ako dobiju groznicu.
„Agresivnije infekcije mogu izazvati visoku temperaturu, drhtavicu i znojenje. Lečenje takvih infekcija može zahtevati razne antibiotike – verovatno mesecima – ili čak hospitalizaciju i / ili operaciju. Osip takođe može značiti da imate alergijsku reakciju. A pošto su mastila trajna, reakcija može da potraje“, upozorila je FDA.
„Ožiljno tkivo se može formirati kada se tetovirate, ili možete razviti ‘granulome’, male čvorove ili izbočine koji se mogu formirati oko materijala koji telo doživljava kao strano. Ako imate tendenciju da dobijete keloide – ožiljke koji rastu izvan normalnih granica – možda ćete razviti istu vrstu reakcije na tetovažu.“