Studija upozorova: Maske za lice su odgovorne za porast mrtvorođenih beba i disfunkcije testisa kod muškaraca
Maske za lice mogu povećati rizik od rođenja mrtve dece, disfunkcije testisa i kognitivnog pada kod dece, pokazuju nova istraživanja.
Razlog? Prema pregledu desetina studija o maskama za lice, one mogu izazvati trovanje ugljen-dioksidom kada se nose tokom dužeg perioda. DailyMail.com donosi više.
Nemački akademici koji su sproveli istraživanje veruju da maske stvaraju džep mrtvog prostora između usta i maske, koji zadržava otrovni gas.
Kažu da bi nakupljanje CO2 u telima trudnica moglo izazvati komplikacije za nerođeni fetus. Oni ističu da CO2 takođe doprinosi oksidativnom stresu, koji može uticati na kogniciju i izazvati probleme sa testisima kod muškaraca.
Ali nezavisni lekari su doveli u pitanje zaključke studije – koja nikada nije direktno razmatrala zdravstvene komplikacije i upotrebu maski, opisujući vezu kao „malo verovatnom“.
NOVA EPIZODA PODCASTA MARIO ZNA! NE PROPUSTITE
Aludirajući na porast broja mrtvorođene dece tokom pandemije, nemački istraživači su rekli: „Postoje posredni dokazi da popularna upotreba maski može biti povezana sa trenutnim zapažanjima o značajnom porastu od 28% do 33% mrtvorođenih širom sveta.“
„[I] smanjene verbalne, motoričke i ukupne kognitivne performanse dve pune standardne devijacije u rezultatima kod dece rođene tokom pandemije“, napisali su istraživači u radu, objavljenom u časopisu Helijon .
Ali studija nije mogla ubedljivo dokazati da su maske direktno odgovorne za bilo koju od ovih komplikacija. …
Nemački istraživački tim je prikupio podatke iz 43 ranije objavljene studije o izloženosti CO2, nošenju maski i trudnoći.
Otkrili su da je nakon nošenja maske duže od pet minuta nivo CO2 u udahnutom vazduhu porastao na između 1,4% i 3,2%.
Jedna studija o maskama sprovedena u Nemačkoj, istraživači su merili koncentraciju CO2 u vazduhu iza hirurških maski koje je nosilo 15 zdravih muškaraca. U roku od 30 minuta, koncentracija CO2 je porasla na otprilike 2,8-3,2%.
U drugoj studiji u Italiji, naučnici su izmerili vazduh ispod hirurških maski koje se nose u laboratoriji i pronašli koncentraciju između 0,22 i 0,29% u roku od pet minuta.
Maske pružaju otpor pri disanju i stvaraju mrtvi prostor koji zadržava CO2, što dovodi do više udahnutog i ponovnog udisanja CO2, rekli su recenzenti.